Пресконференция на Николай Костов преди мача със Славия

Успешен старт за България U19 (видео+галерия)

Националният отбор на България U19 стартира успешно европейските квалификации. Селекцията на Ангел Стойков победи с 2:1 Исландия на стадион "Хаджи Димитър" в Сливен, като записа първи три точки. Тони Иванов в 77-ата минута и Станислав Иванов в 83-ата минута бяха точни за "лъвчетата", докато Финсон вкара почетното попадение за исландците в 87-ата минута от дузпа.

Младите ни таланти са домакини на квалификационната група 8, където са още отборите на Фарьорските острови и Англия, които завършиха 0:6 в полза на англичаните, на "Трейс Арена" в Стара Загора. Следващият мач на тима е срещу връстниците им от Фарьорските острови, като при успех, ще се класират почти сигурно за Елитния кръг още преди мача с Англия.България U19 - Исландия U19@@@Както е известно, преди година България U19 (набор 1998), където отново селекционер бе Стойков, тръгна от Сливен към финалите на Евро 2017 в Грузия. Тогава младите "лъвове" излязоха като първи в групата с Португалия (1:0), Дания (3:1) и Беларус (0:1), след което спечели тежката си група от Елитния кръг във Франция, побеждавайки "петлите" с 2:1, Босна и Херцеговина с 3:1 и завършвайки наравно с 1:1.

Шестима футболисти от игралите на Евро 2017 в Грузия са в селекцията на Стойков и за тези квалификации. Големият липсващ е талантът на Фиорентина Петко Христов, който получи разтежение и пропуска трите мача. Близнакът му Андреа Христов (Славия), нападателите Калоян Кръстев (Славия) и Станислав Иванов (Левски), вратарят Димитър Шейтанов (Левски), Матео Стаматов (Еспаньол) и Иван Тилев (Септември София) бяха на финалите в Грузия.

България U19 - Исландия U19@@@А срещу Исландия от първата минута излязоха петима от тях, като единствено левият халф-бек на Еспаньол бе на пейката. Останалите титуляри бяха Ертан Томбак (Черно море), Иван Турицов (Литекс), Александър Бастунов (Несебър), Николай Янков (ЦСКА-София), Димитър Костадинов (Септември София) и Атанас Кабов Ботев (Враца).

Селекцията на Ангел Стойков стартира по-активно през първите 20 минути, но липсваха чисти положения.България U19 - Исландия U19@@@Първият удар бе на Иван Тилев в 10-ата минута, който мина покрай вратата. В 20-ата минута таранът на исландците Стефан Любичич стреля слабо с глава, но без да създава проблеми на Димитър Шейтанов. Капитанът на "лъвчетата" Станислав Иванов пробва изстрел, но право в ръцете на вратаря.

България U19 - Исландия U19@@@Атанас Кабов изпусна страхотна възможност в 30-ата минута. Юношата на Левски, който е преотстъпен в Ботев (Враца), не успя да уцели вратата от няколко метра. Крилото се възползва от подаване на Калоян Кръстев с пета, но нямаше късмет да прати коженото кълбо в мрежата. Бастунов след това стреля покрай вратата на исландците в 32-ата минута.България U19 - Исландия U19@@@Втората част започна с нов пропуск на Кабов, който можеше да даде аванс на българите в 52-ата минута. В 58-ата минута Тригвасон удари горната греда над Шейтанов с глава. Стойков пусна Тони Иванов и Илия Юруков на местата на Кабов и Николай Янков.

България U19 - Исландия U19@@@Това даде резултат, тъй като Тони Иванов бе точен в 77-ата минута. Най-добрият на терена Станислав Иванов проби отляво, след което намери Тилев. Талантът на Септември стреля силно, а стражът Стефансон изби, но при добавката юношата на Лудогорец Тони Иванов прати топката в мрежата за 1:0.

България U19 - Исландия U19@@@Пет минути по-късно България удвои аванса си след хубав гол на голмайстора Станислав Иванов. Капитанът нахлу отляво, финтира Адалстенсон и с хубав удар с левия крак прати топката под гредата. Попадението е негово трето за U19 на България.

Четири минути преди края Исландия получи право да изпълни дузпа, след като Тригвасон се блъсна в Андреа Христов в наказателното поле. Финсон бе точен от бялата точка, а в последните секунди резервата Хафстейнсон пропусна да изравни от няколко метра. Интересното е, че Адалстенсон, който му подаде, бе в положение на засада, която не бе маркирана.

България U19 - Исландия U19@@@Въпреки това България стартира с важен успех. Тимът на Стойков спечели заслужено, макар и да не показа голяма част от своя потенциал. Все пак трите точки са в актива на "лъвчетата", които на 11 септември излизат отново в Сливен срещу Фарьорите.

България U19 - Исландия U19@@@БЪЛГАРИЯ U19 - ИСЛАНДИЯ U19 2:1

1:0 Тони Иванов (77)
2:0 Станислав Иванов (83)
2:1 Финсон (87)

БЪЛГАРИЯ (4-3-3): 1. Димитър Шейтанов, 2. Андреа Христов, 3. Ертан Томбак, 16. Иван Турицов, 5. Александър Бастунов, 14. Николай Янков (69-8.Илия Юруков), 17. Димитър Костадинов, 10. Иван Тилев, 11. Атанас Кабов (60-7.Тони Иванов), 9. Калоян Кръстев (89-21.Петър Христов), 19. Станислав Иванов

ИСЛАНДИЯ (4-2-3-1): 12.Стефансон, 2. Тордарсон, 4. Т. Гунарсон, 5. Адалстенсон, 6. Финсон, 7.Адрасон(84-14.Хафстейнсон), 8. Сигурдсон, 9. Любичич (76-Кристинсон), 10. Тригвасон, 13. Кристиансон, 15.Хауксон

2:1 Финсон (87-дузпа)

БЪЛГАРИЯ – Фарьорски острови, 11 ноември 2017, 14:30 часа, ст. „Хаджи Димитър“, Сливен

БЪЛГИЯ – Англия, 14 ноември 2017, 14:30 часа, ст. „Трейс Арена“, Стара Загора