България с отборната титла на Европейския шампионат по мотоциклетизъм

На пистата в Серес, Гърция завърши последния 12-и кръг на BMU EUROPEAN ROAD RACING CHAMPIONSHIP 2017. Благодарение на шест подиумни класирания нашата страна стана отборен шампион с 70 точки. 68 пилоти от България, Гърция, Македония, Сърбия, Турция, Румъния, Австрия и Израел караха днес на слънчевото време и суха писта.

При SP 125 заради повреда в мотора не стартира лидерът във временното класиране  Жулиета Ленкова (224 точки, МСК Плевен, Aprilia). Въпреки опитите на нейните механици да запалят двигателя на машината, това не се случи и зрителите видяха огромното разочарование на Ленкова от този факт. В нейно отсъствие победата спечели Милен Георгиев  (Мотомания.БГ, Aprilia), който стана и шампион на сезона с 244 точки. След него финишира Християн Бузалковски (Македония, Aprilia), а трети - Харалампус Психогиус (Гърция, Aprilia).

Подобно на вчера, и днес, старта в F 600 предложи на зрителите много адреналин и силни емоции. Али Ефе Йегин (Турция, Yamaha) потегли отлично от първата позиция и не изпусна водачеството до края на състезанието. В група до предпоследната обиколка се движеха Йегин,  Красимир Михайлов (Троян мото клуб, Honda) и Тодор Меченски (ВиТек Рейсинг, Yamaha), като разликите между тях бяха в рамките на 3 секунди. Първи с аванс от 4.9 секунди стана турският пилот, пред Меченски и Михайлов. В генералното класиране за сезона титлата в F 600 спечели Али Ефе Йегин с 241 точки. Втори с 223 точки приключи годината Красимир Михайлов с 223, а трети - Тодор Меченски с 171.

Фуркан Идгу (Турция, BMW) победи конкуренцията в клас F 1000, като през всички 12 обиколки водеше сериозна битка с Агах Орман (Австрия, Yamaha). Въпреки, че направи най-бърза обиколка от всички на пистата – 1:29:954 минути Орман не успя да изпревари Идгу и остана на 2.2 секунди след него. Трети пресече финала Харун Акгюн (Турция, BMW), завършвайки на 17.3 секунди зад победителя. За крайното класиране на сезона след изминати 12 кръга през годината шампион с 151 точки е Слободан Ивцевски (Македония, Honda). Втори завърши Игор Спиров ( 129 точки, Македония, Yamaha), а трети - нашият сънародник, който не кара в Серес - Петър Дианов със 120 точки.

Невероятно оспорвано беше и в клас SP 600, защото се решаваше титлата в BMU EUROPEAN ROAD RACING CHAMPIONSHIP 2017. Димитрис Каракостас (Гърция, Honda), Йонел Паскота (Румъния, Yamaha) и Александър Георгиев (МСК Плевен, Honda) караха един зад друг през всичките 12 обиколки. Каракостас водеше до предпоследната, когато беше изпреварен доста рисково от Паскота и румънецът не даде шанс в оставащите финални метри да бъде изпреварен. За отбелязване е, че и тримата влязоха във времена от 1 минута и 21 секунди, като разликите до края бяха в хилядни. Дълго време публиката аплодираше пилотите и абсолютно заслужено, защото направиха безкрайно интересно състезание. Шампион за 2017 стана Александър Георгиев с 227 точки, пред Йонел Паскота с 224 и Пламен Петров (Троян мото клуб, Yamaha)  с 184 точки.

Отново битката при най-бързите пилоти оправда очакванията за силен адреналин, много газ и джентълменско повeдение от страна на състезателите по време на 14-те обиколки. След като във вчерашния ден падна и не завърши кръга, днес Мартин Чой (БМВ Еко Рейсинг тим, BMW) изпревари в третата обиколка Ангел Караньотов (OD rasing team, Ducati) и Роберт Мурешан (Румъния, BMW), за да поведе колоната. Тримата се откъснаха сериозно от конкуренцията, като в последните две пробягвания Мурешан намали темпото, а Караньотов караше плътно зад Чой. С разлика от 1.7 секунда Мартин победи, Ангел втори, а Мурешан пресече финала трети. Генералното класиране за сезона в SuperBike 1000 спечели Роберт Мурешан с 230 точки, Мартин Чой завърши годината на второто място с 179, а трети Димитър Митов (173 точки, МК Боляри, BMW).