Мокра писта и много адреналин на Европейския шампионат по мотоциклетизъм в Серес

72 пилоти от България, Гърция, Македония, Сърбия, Турция, Румъния, Австрия и Израел участваха в предпоследния, 11-и кръг от BMU EUROPEAN ROAD RACING CHAMPIONSHIP 2017 на пистата в Серес, Гърция. Дъждовното време задължи пилотите да карат с гуми за мокра настилка и логично времената бяха различни от вчерашните тренировки и квалификации.

В SP 125 победата спечели Християн Бузалковски (Македония, Aprilia), който имаше и известен късмет в състезанието. Малко преди старта и изгасване на светофарите на застаналия на първата позиция Милен Георгиев  (Мотомания.БГ, Aprilia) машината му внезапно угасна и бутайки няколко метра Георгиев успя да запали и продължи. Това обаче му костваше няколко секунди и в завоя влезе последен. Колоната поведе Жулиета Ленкова (МСК Плевен, Aprilia), която две минути преди изтичане на времето падна и след това не успя да се върне на пистата. С умерено каране и без рискове Бузалковски стигна до финала, където го очакваха група негови фенове и веднага беше наобиколен от тях. Втори днес финишира Георгиев, а трети Харалампус Психогиус (Гърция, Aprilia). Въпреки малшанса за Ленкова, тя прибави 11 точки към актива си за генералното класиране за сезона и вече има 224. Преди утрешния последен кръг Милен Георгиев е втори с 219, а Бузалковски – трети с 201. Всичко в SP 125 ще се реши в последния ден на Серес, във финалния кръг на шампионата.

Следващият старт също предложи много емоции и напрежение до самия финал. Битката в F600 беше спечелена от Али Ефе Йегин (Турция, Yamaha), който също имаше известна доза късмет, защото се възползва максимално от ситуацията в средата на състезанието, когато падна Красимир Михайлов (Троян мото клуб, Honda). Турчинът излезе лидер и не позволи на конкуренцията да бъде стигнат. С аванс от 29.2 секунди пресече карирания флаг пред Цветомир Миховски (Троян мото клуб, Kawasaki). На 10 секунди зад Миховски финишира Красимир Михайлов, който изпревари в последната обиколка движещия се на позицията Николай Бенковски (Троян мото клуб, Kawasaki). Така, преди утрешния финален кръг с актив от 216 точки начело е Али Ефе Йегин. Втори е Красимир Михайлов с 211, а трети Тодор Меченски (ВиТек Рейсинг, Yamaha) с 151. В днешното състезание Меченски се класира 7-ми.

Победа записа при F 1000 Игор Спиров (Македония, Aprilia), който две обиколки преди края водеше жестока борба за първото място със своя сънародник Слободан Ивцевски (Honda). На един от завоите Ивцевски падна и около минута не успя да запали отново мотора. Това беше достатъчно на Спиров, който кара без рискове и пресече финала с аванс от 5.2 секунди пред Юлиан Трифан (Румъния, Yamaha). Трети се нареди Фуркан Идгу (Турция, BMW). От българските пилоти с най-предно класиране завърши Петър Бакалов (JRC rasing team) на 6-то място.

Също много оспорвано до края беше състезанието в клас SP 600. Стартиралият от 4-а позиция Александър Георгиев (МСК Плевен, Honda) тръгна мощно и поведе колонота, но на дългата старт-финална права беше изпреварен от четирима пилоти и стана пети. Пред всички застана Йонел Паскота (Румъния, Yamaha), който не изпусна водачеството до финала и спечели 11-ия кръг на шампионата. В последната обиколка Георгиев изпревари Димитрис Каракостас (Гърция, Honda) и завърши втори, като прибави нови 20 точки за генералното класиране за сезона. Трети пресече финала Каракостас. Преди утрешния последен кръг за годината , подреждането в Supersport 600  е следното: 1. Ал. Георгиев – 211 точки, 2. Паскота – 199, 3. Пламен Петров (Троян мото клуб, Yamaha) – 171 точки.

При най-бързите пилоти и очаквания с огромен интерес старт в SuperBike 1000, ситуацията от старта до финала премина повече от драматично и оспорвано. Мартин Чой (БМВ Еко Рейсинг тим, BMW), стартира от първата позиция, но още във втория завой падна и не успя да продължи участието си. Колонота поведе Ангел Караньотов (OD rasing team, Ducati), който беше изпреварен в 7-aта обиколка от Роберт Мурешан (Румъния, BMW) и в този ред караха до края. Победата спечели Мурешан, на 11.5 секунди зад него финишира Караньотов, а трети на 18.7 секунди от румънеца, неговия сънародник Каталин Казаку (BMW). Преди последното състезание за годината в утрешния ден за генералното класиране води Роберт Мурешан с 214 точки, втори е Димитър Митов (Мото клуб Боляри) – 160. Мартин Чой е трети със 154.

12–ият финален кръг на BMU EUROPEAN ROAD RACING CHAMPIONSHIP 2017 ще бъде утре (неделя) от 11:40 часа, когато започват стартовете във всички класове. Входът за зрители на пистата в Серес е свободен!