Англия стана световен шампион, след като разплака Испания с брутален обрат - от 0:2 до 5:2 (видео)

Отборът на Англия разби с 5:2 Испания във финала на Световното първенство за юноши до 17 години, който се игра в индийски град Колката при влажност на въздуха от цели 70%. Момчетата на Санти Дения водеха с 2:0, но през второто полувреме се сринаха и допуснаха паметен обрат. Това е първа титла за "трите лъвчета" от Мондиала до 17 години. Иберийците загубиха четвъртия си финал в 17-о издание в тази възрастова група и така и нямат трофея във витрината си.

Срещата започна с великолепен шанс за британците. Още в първата минута Гибс-Уайт и Райън Брустър комбинираха, първият шутира, а вратарят Алваро Фернандес показа класа. Иберийците стигнаха до гол при първата си добра възможност. В десетата минута Хуан Миранда се включи отляво и центрира, Желаберт стреля, топката попадна в Сержи Гомес, който отблизо опъна мрежата, а Стивън Сесеньон покри засадата. В 21-ата изпуснаха да нанесат втори удар. Моха имаше много пространство през центъра, напредна, потърси Феран Торес, но вратарят Андерсън протегна ръка.

В 31-ата испанците удвоиха преднината си. Абел Руис, Желаберт и Сержи Гомес матираха отбраната. Последният завърши атаката с прецизен изстрел по диагонала. Англичаните също създаваха положения, като в 42-ата Калъм Хъдсън-Одой нацели греда. В 44-ата островитяните върнаха един гол: Сесеньон центрира отдясно, а Брустър се вклини между двамата бранители и вкара с глава.
В 58-ата момчетата на Стийв Купър изравниха. Англичаните се разписаха след страхотна колективна акция: Фоудън изведе Сесеньон, той центрира голова топката, а Морган Гибс-Уайт беше на точното място и реализира - 2:2. В 60-ата испанците можеха отново да излязат напред. Сержи Гомес центрира от корнер, Миранда стреля с глава, а вратарят Къртис Андерсън успя да парира с ръка благодарение на добрата си позиция.
В 69-ата “трите лъвчета” направиха пълен обрат. Ходсън-Одой напредна на скорост по левия фланг и центрира ниско към втората греда. Защитниците закъсняха, а Филип Фоудън се разписа от пет метра - 3:2. В 73-ата Виктор Чуст можеше да изравни - стреля с глава, вратарят беше преодолян, но топката се удари в краката на защитник на голлинията. В края испанците бяха пречупени с нови два гола. В 84-ата минута Марк Гуехи наказа отбраната на съперника, а четири минути по-късно Фоудън закова последния пирон за крайното 5:2.
Англия заслужи първия си триумф, а испанците изживяха пореден кошмар и остават с 0 от 4 при финалите на Мондиал до 17 години.

Англия - Испания 5:2

0:1 Сержи Гомес (10)
0:2 Сержи Гомес (31)
1:2 Брустър (44)
2:2 Гибс-Уайт (58)
3:2 Фоудън (69)
4:2 Гуехи (84)
5:2 Фоудън (88)