Осъдилият МОК Девятовски пред Sportal.bg: Пожелавам си един ден атлетиката да бъде много чист спорт

Осъдилият МОК Девятовски пред Sportal.bg: Пожелавам си един ден атлетиката да бъде много чист спорт

Вадим Девятовски направи успешна кариера като състезател в хвърлянето на чук. 40-годишният беларусин има сребърни медали от Олимпийските игри в Пекин 2008 и от Европейското първенство в Гьотебрг през 2006 г., а през 2005-а триумфира като шампион на Универсиадата в Измир.

Името на Девятовски нашумя сериозно, след като олимпийският му медал от Пекин 2008 беше отнет след повторно тестване на допинг пробата му от Китай, а по-късно му беше върнат, след като той спечели делото срещу Международния олимпийски комитет (МОК) в Спортния арбитражен съд (CAS).

В момента Девятовски е президент на Беларуската атлетическа федерация. 40-годишният бивш състезател в хвърлянето на чук беше специален гост на Балканската атлетическа гала в Стара Загора по-рано тази седмица, на която даде ексклузивно интервю за Sportal.bg.

- Г-н Девятовски, може ли първо да разкажете за срещата между Беларус, Балканите, страните от Персийския залив и евентуално Русия, която ще се състои на 21 юни догодина в Минск?

- За вас това може би е изненада, но на мен не е. Имахме разговор с президента на АБАФ за нашия план. Добромир Карамаринов беше в Минск тази пролет и говорихме за нашето бъдеще, какво можем да направим заедно. Той знаеше за нашия план да реконструираме стадион “Динамо”. Следващата година трябва да го открием. На него ще се проведат Европейските игри през 2019 г. Ще бъде много добре и много полезно да открием стадиона с голямо атлетическо събитие.
За мен това е голям шанс да покажем нашето атлетическо семейство и най-добрите атлети на Беларус, всички знаят, че на Балканите има големи звезди. За нас това е голям шанс.
43 Наградиха най-добрите атлети на Балканите за 2017-а

- Със сигурност ще бъде интересно. Какво мислите за Русия - ще бъдат ли допуснати според вас състезателите й до международните състезания вече не под неутрален флаг?

- Аз съм много разстроен, че Русия не успя да се състезава като държава в последните две години, но всички разбират защо, те чакат. Аз, Добромир и всеки, който обича атлетиката, се надяваме догодина Русия да дойде в нашето голямо атлетическо семейство. Надявам се, че руските атлети ще бъдат с нас в този важен ден.

- Вие бяхте много добър атлет - каква е разликата между това да си спортист и да си президент на Беларуската атлетическа федерация?

- Всеки спортист, който има медал от олимпийски игри и световни първенства, е работил здраво. Но за мен е по-трудно да работя като ръководител, защото си отговорен за всички. Не се наслаждавам на поста си, аз съм нормален, прекарах може би 90 процента от живота си в атлетиката. Получих шанс, имам енергия и наистиха бих искал да вложа своята енергия за атлетиката.

- Преди няколко години спечелихте дело срещу Международния олимпийски комитет (МОК) и първоначално отнетия ви олимпийски сребърен медал от Пекин 2008 ви беше върнат. Какво е мнението ви за повторното тестване на стари проби?

- Това беше много трудно време за мен. Но знам едно - когато истината е на твоя страна, трябва да се бориш и никога да не се отказваш. Аз показах, че всичко е възможно.
Нека го кажа още веднъж, защото е важно - ако истината е на твоя страна, трябва да се бориш.
За повторното тестване на стари проби - това е голям сигнал за всеки атлет, който си мисли да или не. В днешно време WADA не може да намери нещо, ако не си бил честен. След десет години те могат да отворят пробата и да видят кой си ти. 
Ще ми отнеме повече време да го обясня, но за мен важното нещо е само едно - ако си честен и истината е на твоя страна, трябва да работиш и да се бориш за своето.

- Как смятате, че се чувстват атлетите, които губят своите олимпийски медали десет години след спечелването им, както и тези, които ги получават? Защото това се случва години по-късно, тези медали не са спечелени на самите първенства и не са толкова значими за тези, които ги получават след толкова години.

- Разбирам какво искате да кажете. В днешно време е много важно да се говори за принципи в нашия спорт. Имаме мечта всеки да се състезава чист. Всеки вярва, че те работят. Ние работим заедно за бъдещето.
Световното първенство в Лондон показа, че атлетиката беше много честна. Видях как беше на Европейското първенство в Амстердам, на еврошампионата в Белград, Прага - съоръженията бяха пълни. Хората вярват. А щом вярват, атлетите и треньорите трябва да мислят за това. Искрено си пожелавам и се надявам, че един ден атлетиката ще бъде много чист спорт.
А за въпроса ви - това е голям сигнал за това, което атлетите мислят днес - да или не.

Снимки: Getty Images/Guliver и ИВАН ЙОЧЕВ/Sportal.bg 

Последвайте каналите ни в:

Още от Лека атлетика

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти