Аякс разби крепостта "Де Куйп" и задълбочи кризата при шампионите (видео)

Отборът на Аякс постигна изключително ценна и убедителна победа с 4:1 над Фейенорд в едно от най-големите дербита на холандския футбол. Грандът от Амстердам триумфира на негостоприемния "Де Куйп" в среща от деветия кръг на Ередивизие, нанасяйки още един тежък удар на шампиона, който се представя доста слабо от началото на сезона. Преди месец отборът на Джовани ван Бронкхорст бе надигран и от лидера в класирането ПСВ Айндховен.

47 500 зрители на стадиона в Ротердам не видяха голове през първото полувреме, но пет минути след почивката гостите взеха преднина. Попадението отбеляза Клаас-Ян Хунтелаар, който вече има четири в шампионата. В следващите 10 минути домакините върнаха надеждите на своите фенове за голяма победа. В 56-ата Николай Йоргенсен пропусна дузпа, отразена от Андре Онана, но две по-късно се превърна в асистент на Йенс Тоорнстра, който изравни.

Вместо Фейенорд да стигне до победен гол обаче, това направи Аякс чрез едва навършилия 20 години Каспер Долберг. Талантливият нападател се разписа в 72-ата минута за първи път през сезона, след като се бе появил в игра само седем по-рано. Той добави още един гол на сметката си в заключителните секунди на редовното време, а минута преди това друга резерва - Сим де Йонг, съшо бе точен във вратата на големия съперник.

Аякс постигна трета победа в последните 5 шампионатни издания на дербито срещу Фейенорд. Отборът от Амстердам не бе печелил толкова убедително на "Де Куйп" в двубой за първенство от 2006 година насам. Фейенорд остава без успех над Аякс в шампионата в 11 поредни срещи помежду им.

В класирането Аякс заема второ място с 19 точки. Лидерът ПСВ Айндховен има 24 в актива си, след като спечели с 3:0 срещу Хераклес. Фейенорд се смъкна до четвърта позиция с 16 точки, а третият Цволе има 18.