Дел Потро спря Григор на финала в Стокхолм

Григор Димитров бе надигран от Хуан Мартин Дел Потро в битката за титлата на турнира в Стокхолм. Българинът отстъпи на финала с 4:6, 2:6 след 1 час и 23 минути игра. Дел Потро успя да спечели важните точки, като направи три пробива и не загуби нито един гейм, в който сервираше, въпреки че Григор имаше четири възможности за пробив.

Григор допусна шеста загуба от осем мача срещу Дел Потро. Той загуби за втори път на финала в Стокхолм, където е шампион от 2013 г. Аржентинецът пък защити титлата си от миналата година и записа девета поредна победа в столицата на Швеция. Бившият номер 4 в света увеличи малките си шансове да се класира за финалите на ATP в Лондон, за където Димитров има гарантирано участие.

Първата ни ракета започна колебливо, като още в първия гейм българинът сам си създаде проблеми. След първия си ас при 30:0 първата ни ракета направи две поредни двойни грешки. Той загуби следващото разиграване, което означаваше точка за пробив, но аржентинецът не се възползва. В този период Григор играеше само на бекхенда на съперника, но отново допусна грешка и последва нов шанс за пробив. Осмият в света игра разумно и след добра комбинация завърши с прекрасен форхенд по правата, за да изравни. След това вкара два първи серивса, които доведоха до бързи точки и спечелване на гейма.

Дел Потро сякаш по-бързо намери ритъма си и спечели гейм на нула за 2:2. Първият сервис на аржентинеца работеше и това му даваше предимство. В петия гейм Григор допусна няколко грешки и се озова, догонващ с 15:40, което бе последвано от нова топка в аут и първият пробив в мача бе факт.

Димитров вдигна нивото и стигна до шанс веднага да върне пробива. При атаката на Дел Потро българинът пробва много труден минаващ удар, като топката не мина много далече от основната линия. След това бившият шампион от US Open успя да измъкне гейма. При следващото си подаване аржентинецът не загуби точка, като поведе с 5:3. Сервирайки за сета, вратата се открехна пред Григор, който поведе с 30:0, но след два мощни сервиса резултатът бе изравнен, а малко по-късно Дел Потро приключи гейма след ас.

На ранен етап във втората част нещата се развиха неприятно за Григор. В третия гейм той направи добра атака, но сбърка ъгъла, където трябваше да завърши точката. Най-добрият ни тенисист уцели съперника и то на неговия форхенд. Освен това беше на мрежата, което го правеше уязвим и бившият номер 4 в света се възползва.
Димитров получи възможност веднага да върне пробива, като поведе с 40:15 при сервис на Дел Потро. Два мощни сервиса обаче не му дадоха възможност да влезе в разиграване. Секунди по-късно българинът се справи блестящо с атаките на Хуан Мартин и стигна до нов брейк пойнт, но и той бе спасен. Аржентинецът измъкна гейма и поведе с 3:1. Делпо показа отлична защита в седмия гейм, като отново успя да стигне до пробив и малко след това сложи край на спора.