Арсенал подари на Венгер първа победа като гост през този сезон (видео)

Арсенал постигна изразителна първа победа като гост в Премиър лийг през този сезон, след като разгроми колебливия Евертън с 5:2 на "Гудисън Парк". Уейн Рууни (12') даде аванс на "карамелите", но Начо Монреал (40'), Месут Йозил (53'), Александре Лаказет (74'), Аарън Рамзи (90') и Алексис Санчес (95') обърнаха категорично резултата в полза на лондончани. Умар Ниасе използва една грешка в края, с която опита да направи поражението на Евертън малко по-поносимо. Домакините завършиха двубоя с човек по-малко, тъй като Идриса Гай получи втори жълт картон в 68-ата минута.

Двамата мениджъри бяха направили доста промени в сравнение със съставите, на които разчитаха в Лига Европа през седмицата. За домакините те бяха шест, докато в отбора на Арсенал само Петер Чех запази мястото си.

Десният бек Джонджо Кени започна за първи път като титуляр в Премиър лийг. Уейн Рууни, Ягиелка, Сигурдсон, Гай и Бейнс също стартираха за "карамелите".

Арсен Венгер, който днес има рожден ден, бе оставил на скамейката Уолкот, Уилшир и Жиру, които изработиха победния гол в Белград през седмицата. Аарън Рамзи, Месут Йозил и Алексис Санчес бяха титуляри.
Лондончани можеха да поведат още в 3-ата минута, когато Рамзи стреля много опасно до гредата. След още две Санчес внесе смут с остро влизане в наказателното поле.
В 7-ата Пикфорд направи добро спасяване след коварен изстрел на Лаказет в близкия му ъгъл. След още две стражът отново излезе победител в директен дуел с французина, като този път положението беше от т.нар. "100-процентови". Арсенал обаче доминираше, след като за по-малко от десет минути създаде четири опасности.
И на фона всичко това дойде голът за домакините. При първата си възможност те стигнаха до попадение на Рууни в 12-ата минута, който се възползва от загубена от Гранит Джака топка. Останаха обаче съмнения, че срещу халфа на гостите е имало нарушение на Идриса Гай.
Арсенал можеше да изравни в 16-ата минута, когато Пикфорд първоначално изпусна топката след пряк свободен удар, но успя да парира при добавката.
Двуострата игра продължи с положения и пред двете врати, а топката почти не се задържаше в центъра за радост на зрителите.
В 31-ата минута защитникът на "карамелите" Ашли Уилямс игра опасно срещу Лаказет, а вече имаше един жълт картон. Играчите на Арсенал веднага наобиколиха съдията Крейг Поусън с искане за изгонването му, но той реши да го пожали.
Настоятелността на "топчиите" даде резултат пет минути преди почивката, когато Джака принуди Пикфорд да спасява, но при добавката Начо Монреал не му даде шанс  -1:1.
До края на полувремето вратарят на Евертън отрази още едно чисто положение, след като Алексис се озова сам срещу него.
Роналд Куман промени схемата на Евертън за началото на второто полувреме и домакините заиграха с четирима в защита, след като преди почивката действаха с трима централни бранители.
В 53-ата минута гостите стигнаха до пълен обрат след чудесна контраатака. Лаказет намери Алексис по левия фланг, чилиецът центрира перфектно към Йозил, който изпревари Ягиелка и засече с глава - 1:2.
В 68-ата минута Идриса Гай направи задачата на "карамелите" още по-сложна, след като си изпроси втори жълт картон заради закъсняло влизане в краката на Джака. Шест минути след това "артилеристите" решиха всичко с трети гол. Санчес и Йозил отново комбинираха добре по фланга, след което германецът намери в наказателното поле Лаказет. Последният бе оставен сам и нямаше как да сгреши от 15-ина метра.
От 90-ата минута до края паднаха цели три гола. Аарън Рамзи вкара четвъртото попадение за гостите, след като получи добро извеждащо подаване от Уилшир и стреля в близкия ъгъл. В 93-ата минута Ниасе намали след груба грешка в отбраната на Арсенал. Монреал върна слабо към Чех, който също се забави и не успя да отиграе, което даде шанс на играча на Евертън да стигне до топката и да я прати във вратата. Алексис Санчес пък оформи крайния резултат в 95-ата минута, след като нахлу в наказателното поле, а около петима играчи на "карамелите" просто го изгледаха как вкарва за 2:5.
Евертън е без победа вече в пет мача поред във всички турнири, докато Арсенал се изкачи до петото място във временното класиране, измествайки от него Уотфорд.