Балкан спечели трудно във Варнa

Балкан (Ботевград) спечели втората си победа за сезона в НБЛ. Тя дойде по-трудно от очакваното, но е факт след 82:75 (19:20, 18:15, 13:18, 32:22) срещу младата гвардия на Черно море Тича в морската ни столица. “Зелено-белите” продължават със стопроцентов успеваемост и баланс 2-0, докато “моряците” не познават вкуса на успеха и имат 3 загуби в 3 изиграни двубоя.

Американците Девин Брукс и Дивон Уошингтън вкараха по 16 точки за Балкан, сънародникът им Дейвид Хоутън добави 11 и овладя 12 борби, а сръбското попълнение на отборa Игор Кесар завърши с 10 точки при потресаваща стрелба от игра - 3/12 за 2 точки и 0/7 за 3 точки.

Гостите започнаха отлично мача и поведоха със 7:0. След няколко неуспешни атаки на Балкан и добра защита на домакините, Черно море Тича успя в средата на първата четвърт да намали пасива си до 4 точки - 7:11. Домакините успяха около две минути преди края на първата част да стопят изоставането си до само точка - 16:17, а след това и поведоха в резултата. Черно море Тича успя да спечели първата четвърт с 20:19.

Втората част започна много оспорвано, като домакините на два пъти след тройки на Венелин Христов успяха да поведат с 5 точки. Около 30 секунди преди почивката гостите изравниха при 35:35, а в заключителните секунди вкараха още 2 точки и на полувремето резултатът бе 37:35 за Балкан. След близо две минути игра през третата част домакините изравниха резултата при 39:39, след което и поведоха с 4 точки.

Гостите успяха да обърнат резултата в своя полза в средата на частта и със самоотвержена игра дори дръпнаха с 5 точки - 49:44. Две минути преди края на третата част гостите отново успяха да поведат при 50:49. В заключителните секунди на края на третата част домакините успяха да вкарат 4 точки и преди последната четвърт водеха с 3 точки - 53:50.

През последната четвърт домакините на два пъти повеждаха с по 6 точки, но след четири минути игра гостите изравниха при 62:62. Домакините изравняваха още два пъти резултата, но силите не им стигнаха и Балкан трудно взе мача с 82:75.

Като цяло гостите не бяха особено убедителни в атака и завършиха със само 36% успеваемост от игра - 30/82, като това се случи главно заради 7/38 от ттройката.

Венелин Христов бе на изключително ниво за Черно море - 27 точки, 10 борби и 4 асистенции. Веселин Георгиев се отличи с 19 точки, а Кристиян Кръстев с 11.