Григор Димитров спечели надстрелването с Янович в Стокхолм

Григор Димитров постигна чиста победа в два сета в очаквано оспорван мач, превърнат в надстрелване от сервис, срещу 141-ия в световната ранглиста и 203-сантиметров Йежи Янович - 7:5, 7:6(5) за 1 час и 38 минути на осминафиналите в тенис турнира от сериите АТР250 в Стокхолм. Само един пробив бе нужен на хасковлията за надмощие в първия сет, като той дойде в последния възможен момент при 6:5 в негова полза и той се възползва.

Във втората част първо Димитров трябваше да отразява две възможности за пробив и се справи отлично, както прави много често през 2017-а година (
единствено Рафаел Надал е печелил подадването си в повече случаи от изоставане 15-40
). Впоследствие българинът не можа да реализира брейкбол, но в тайбрека отново бе убийствено ефективен и само едно трепване на Янович бе необходимо, за да бъде постигнат успеха. Григор е спечелил 15 от 23 тайбрека през сезона и продължава да бъде все така решителен в най-важните моменти от мачовете.
Съперникът му на четвъртфиналите в Стокхолм ще бъде Миша Зверев, срещу когото има две трисетови победи - и двете през 2017 година (през февруари в Ротердам и през август в Монреал). Ако го победи отново, Григор ще защити точките си в турнира от миналия сезон, когато отпадна на полуфинал от Хуан Мартин дел Потро, който впоследствие спечели трофея.
Димитров постигна 12-а победа в последните си 15 мача, като пораженията му са от Рафаел Надал (два трисетови сблъсъка в рамките на седмица в Пекин и Шанхай) и Андрей Рубльов (втори кръг на US Open). Григор обаче продължава да има само едно поражение на закрити твърди кортове тази година - на четвъртфиналите в Ротердам от Давид Гофен, веднага след като бе вдигнал титлата в София.

Първи сет

Двамата набързо взеха първите си сервис-геймове, но в третия гейм Григор направи две поредни двойни грешки, само че след това се поправи с мощни подавания. Димитров впоследствие се отчете с чудесен бекхенд-уинър, но това се оказа единствената точка, която успя да запише при подаване на съперника си. За първите четири гейма това бе и единствената точка, реализирана от посрещащия, ако не броим двете двойни грешки на хасковлията. Чак при 3:2 българинът имаше шанс "да се закачи" при подаване на противника, но пък сбърква два пъти непредизвикано от форхенд в средата на корта от основата линия и от бекхенд-слайс.
Надстрелването продължи до края на сета, като Димитров се утвърди като сериозен водач по отношение на асовете - 7:1 за 5:4 в геймовете. Към момента първата ни ракета имаше предимство при ретурите, но за негово съжаление, дори в по-дългите разигравания (3-4 удара) той не успяваше да наложи необходимото преимущество. Вторият сервис на Янович бе крайно ефективен (90%) и поради тази причина не му пречеше, че първото подаване бе по-слабо като успеваемост от това на съперника.
При 6:5 и последен сервис-гейм на поляка за първи път Григор стигна до точка за пробив, и то просто пращайки дълбоки блок-ретури в половината му, при което Янович четири пъти прати кълбото в мрежата и предаде сета в последния момент.

Втори сет

Началото на следващата част не бе съвсем същото като първата, защото този път посрещащите правеха повече точки и влизаха в по-дълги разигравания. При 1:1 и сервис на Григор се стигна до 15-40, след като Янович демонстрира изненадваща ефективност от ретур и при контраофанзивните форхенди.
Както само Надал прави по-успешно обаче през тази година, Димитров не трепна и с шампионско спокойствие отрази брейкболовете, за да вземе впоследствие и гейма
.
Надлъгването продължи до 3:2, когато Григор стигна до 0-30 с поредния си забележителен минаващ форхенд в движение - един от най-добрите му удари през 2017-а. Впоследствие се стигна и до точка за пробив след чудесна защита от страна на Димитров, но Янович я отрази с мощна комбинация сервис-форхенд от мрежата. Полякът демонстрира завидни нерви и бе безпогрешен в този напрегнат момент, като спаси подаването си и изравни на 3:3.
Григор отново стигна до 0-30 при 5:4 в своя полза и сервис на Янович, но за съжаление не се стигна до възможност за пробив. След неуспешните брейкболове за двамата в сета някак напълно нормално частта влезе в тайбрек.
Минипробивът за Димитров дойде за 4:2 в "дългия гейм", след като първо той направи отличен ретур, после контролираше разиграването със слайс и с два поредни форхенда разтегна максимално съперника си, който не успя в последния случай да върне топката.