Ивелин Попов и Спартак изнесоха футболна лекция на Севиля (видео + галерия)

Руският гранд Спартак (Москва) напомни за славните си времена в Европа. Тимът на Масимо Карера разгроми с 5:1 Севиля и показа, че има потенциал да се бори за прескачане на груповата фаза в Шампионската лига. Куинси Промес (2), Лоренсо Мелгарехо, Денис Глушаков и Луис Адриано вкараха головете за голямата победа. За севилци се разписа Симон Кяер.

Успехът изкачи Спартак на второ място в  група "Е". Отборът има 5 точки и все още е непобеден. Начело със същия актив, но с по-добра голова разлика е Ливърпул. Севиля е на трета позиция с 4 точки, а на дъното е Марибор с 1 точка.Спартак (Москва) - Севиля@@@
Попов бе титуляр за домакините. Българинът влезе за броени секунди при успеха над Ахмат в Грозни преди няколко дни, но днес Масимо Карера му гласува доверие на любимата му позиция зад нападателя. Българинът беше предпочетен пред Марио Пашалич. В предни позиции за Спартак играеше Луис Адриано, а по двете крила действаха Александър Самедов и Куинси Промес. Капитанът Денис Глушаков и Фернандо бяха двойката вътрешни халфове.

Заради контузии извън състава на руския шампион останаха редица основни футболисти - Артьом Ребров, Роман Зобнин, Зе Луиш и Жано Ананидзе. Лоренсо Мелгарехо се възстанови от травмата си и попадна в групата за двубоя, но стартира на пейката. Прагваецът обаче влезе в игра още в средата на първото полувреме вместо контузилия се Самедов.

Наставникът на Севиля Едуардо Берицо се спря на схемата 4-3-3, като в атака разчиташе на Пабло Сарабия, Висам Бен Йедер и Нолито. Тримата халфове бяха Евер Банега, Гуидо Писаро и Михаел Крон-Дели. Изненадата бе отсъствието от титулярите на Франко Васкес и Хесус Навас.
Проблемите на гостите бяха в защита, където с контузии са Даниел Карисо и Николас Пареха. При това положение, в центъра на отбраната си партнираха Клеман Ленгле и Симон Кяер. Аут заради травма бе и опитният халф Стеван Нзонзи.
Спартак и Севиля никога не се бяха срещали в евротурнирите, но андалусийци имат доста добър баланс срещу руски отбори. Предишното най-скорошно гостуване на Севиля в Русия беше през 2006 година срещу Локомотив (Москва). Тогава тимът победи с 1:0, а в състава беше Хесус Навас.
Спартак се беше изправял 26 пъти срещу испански съперници и имаше 13 загуби в тези двубои.
7 Спартак (Москва) - Севиля
Публиката на домакините създаде изключителна атмосфера на "Откритие Арена" и надъха своите любимци със зрелищна хореография. Спартаковци бяха по-добри в началните минути, когато повечето им атаки преминаваха през десния фланг. Включванията на Андрей Ешченко много затрудняваха защитата на Севиля, но първата опасна ситуация бе пред вратата на Спартак. Бен Йедер се обърна и опита да стреля веднага, но Сердар Тасчъ го блокира. Малко по-късно при едно единоборство Ивелин Попов се оказа с разбит нос.
В 18-ата минута поредното прецизно центриране на Ешченко намери Промес и въпреки неособено високия си ръст, холандският национал успя да открие резултата с глава. Севиля имаше възможност да изравни веднага, но след пробив на Нолито и остро подаване, Георгий Джикия се ориентира най-добре и изчисти пред самата голлиния. В тези минути Самедов се контузи и Карера го смени с Мелгарехо.
Севиля стигна до гол в 30-ата благодарение на Кяер. Датчанинът се озова на добра позиция в наказателното поле, стреля два пъти и от втория опит прати топката в мрежата - 1:1. Гостите доминираха до края на полувремето, а Попов се запомни с един удар от границата на наказателното поле, спасен от Рико.
Севиля показа класата си в началото на втората част с няколко скоростни атаки, но тогава се видя талантът на Александър Селихов, който буквално спаси тима си с две феноменални намеси. В първия случай той изби удар на Бен Йедер, а след това отчая и Крон-Дели.
Ивелин Попов се поумори и отстъпи мястото си на Пашалич в 57-ата минута. Буквално секунди след смяната спартаковци отново поведоха. Промес подаде на Мелгарехо, а той, без да се бави, много точно намери далечния ъгъл на вратата за радост на препълнените трибуни на "Откритие Арена".
В 67-ата минута футболистите на Спартак направиха нещо още по-красиво. Комбаров центрира, а Глушаков от воле разстреля Серхио Рико за 3:1. Берицо се опита да промени хода на мача с включването на Франко Васкес, но вече беше късно. В 74-ата минута Промес пусна хитър пас към Луис Адриано, който финтира Рико и заби четвърти гол за "червено-белите".