Федерер обезличи Надал за пети пореден път и триумфира в Шанхай! (видео + галерия)

За първи път в кариерата си Роджър Федерер постигна пета поредна победа над големия си противник Рафаел Надал и спечели финала на тенис турнира от сериите “Мастърс” - 6:4, 6:3 за час и 13 минути игра в Шанхай.

ФОТОГАЛЕРИЯ НА ФИНАЛА ВИЖТЕ ТУК!

Серията от 16 победи на Матадора секна по разочароващ за него начин, защото така и не можа да затрудни Федерер от посрещане, печелейки само осем точки от ретур за целия мач. Швейцарецът пък спечели 94-а титла в кариерата си (наравно с Иван Лендъл и изоставайки само от Джими Конърс, който има 109), 27-а от “Мастърс”-и и намали изоставането си в директните сблъсъци с Надал на 15:23. На закрити твърди кортове, обаче, Федерер има подчертано предимство с вече 6:1 победи, а общо на твърда настилка авансът му е 11:9.

Титлата в Шанхай е втора за Маестрото след онази през 2010 година (във финал срещу Жил Симон), докато Надал остана без отличие - това все още е един от малкото турнири, които левичарят от Манакор не е печелил.  Тази година Федерер спечели и четирите си мача срещу Надал, удължи личното си постижение на пет поредни победи и седем поредни сета, като последният успех на Рафа датира вече от преди почти четири години.
30 Федерер срази Надал на финала в Шанхай

Важно уточнение още преди началото на сблъсъка е вдигнатият покрив над залата заради дъжда в китайския град, което е предимство за швейцарския майстор, ако се съди по предишните им сблъсъци на закрито. Наблюдателните фенове забелязаха още преди началото на срещата, че под дясното коляно на Матадора има превръзка.

Първи сет

Още в първия гейм Рафа бе поставен в неизгодната позиция да отразява два брейк-бола, но именно в тези моменти той изпълни най-добрия си сервис. Страхотен бекхенд на линията от позиция в близост до мрежата на Федерер обаче му дадоха още една възможност, която вече бе материализирана след наивен апроуч, наказан с впечатляващ печеливш минаващ удар отново от бекхенд - пробивът стана факт.

Федерер затвърди по крайно уверен начин, а в първата почивка дойде при 2:1 в негова полза, след като все пак откри сметката си в мача с по-убедителен сервис-гейм. Швейцарецът продължи страхотната си серия от начален удар с 50-секунден гейм за 4:2, като в него броят на асовете му набъбна на 5, а Надал към този момент имаше също впечатляващ брой - 3.

Федерер изобщо не залагаше на слайс от бекхенд в разиграванията, когато посрещаше, за разлика от мача с Хуан Мартин дел Потро, но Надал се справяше с високото темпо и успяваше да провокира някоя и друга грешка от форхенд. Сервисът му също бе на достатъчно солидно ниво, за да не повтаря гафа от дебютния гейм в мача - 4:3. Maтадора също бе безмилостен и защити подаването си на нула за 5:4, но проблемът му не спираше да бъде фактът, че не може "да се закачи" в сервис-геймовете на швейцарския си опонент.

По перфектен начин - със седмия си ас - Федерер затвори сета при 6:4 за 35 минути игра на покрития корт в Шанхай.

Втори сет

Федерер направи форхенд-уинър по правата и друг ретур-уинър (18:9 печеливши удари след края на първия сет) и въпреки това Надал удържа първото си подаване във втората част. Проблемът на испанеца обаче бе, че Федерер в първия сет бе загубил само четири точки на свое подаване. За разлика от предишния сегмент от мача, то Матадора поведе с 2:1 след втори убедително проведен сервис-гейм, като с изключение на първия, то процентите от начален удар и на двамата продължаваха да са внушително високи - 76% срещу 70% за швейцареца, който обаче бе далеч по-успешен с 83% и 86% спечелени точки от първо и второ подаване (71% и 58% при Надал).

За първи път в четвъртия гейм се появиха поводи за притеснение при Федерер, който направи два грешни избора при се стигна до 30-30, но дори вторите сервиси се оказаха непосилни за Надал възможност за пробив нямаше. Петият бекхенд уинър на Маестрото пък му донесе предимство от 15-30 в следващия гейм, но Матадора оцеля в страхотно разиграване, при което швейцарецът имаше инициативата, но бе матиран на мрежата. Поредната непредизвикана грешка от бекхенд - нещо нетипично за Рафа до момента в турнира - доведе до шанс за пробив за Федерер, но той пък бе отразен с безупречен сервис. Майсторски апроуч (форхенд по обратния диагонал) и завидно воле осигуриха на швейцареца втори брейк-бол, а още един бекхенд в аут вече наклониха сериозно везните в полза на 19-кратния шампион от Шлема - 3:2! Последва затвърждаване на нула за 4:2.

Федерер срази Надал на финала в Шанхай@@@

При 5:3 Надал сервираше за оставане в мача и за първи път показа признаци на колебания, допускайки положение 0-40 след няколко неточни отигравания, но и невероятни удари на Федерер. Отново грешка на испанеца позволи на Маестрото да се възползва от втория си мачбол и да запише титла номер 94 в своята кариера и 27-а от "Мастърс"!