Очаквайте в 13:00 - Фернандо Каранга с първа награда след завръщането си в България

Геният на Меси подлуди Аржентина, Уругвай и Колумбия също празнуват (видео)

Феноменално! Това е точното определение за представянето на Лионел Меси в мача на истината за Аржентина срещу Еквадор. "Гаучосите" се нуждаеха от задължителна победа при гостуването в Кито, за да се класират за финалите на световното първенство и я постигнаха благодарение на най-добрия футболист на планетата. Меси заби хеттрик и Аржентина спечели с 3:1, въпреки че получи гол още в 1-ата минута. Така съставът на Хорхе Сампаоли събра 28 точки и финишира на трето място в крайното класиране, гарантирайки си директна виза за шампионата в Русия догодина.

Същото сториха Уругвай и Колумбия. И двата тима минаха през напрегнати моменти в последните си двубои, но взеха своето и ще са сред участниците на Мондиал 2018. "Урусите" получиха ранен гол от аутсайдера Боливия, но после Единсон Кавани и Луис Суарес разкъсаха защитата на гостите и изведохадвукратните световни шампиони до победа с 4:2 и второ място в подреждането в зона КОНМЕБОЛ.
Колумбия издрапа до 1:1 в прекия дуел с Перу и зае четвърта позиция в крайното класиране - последната, която осигурява квота за мондиала. Хамес Родригес изведе гостите напред, но Хосе Паоло Гереро изравни и направи последните минути повече от драматични. Още един гол щеше да прати перуанците в Русия, но в крайна сметка те останаха пети и ще играят бараж срещу Нова Зеландия. Мачовете ще се състоят на 6 и 14 ноември.
Потърпевш от резултатите в последния кръг се оказа отборът на Чили. Носителят на трофея от Копа Америка загуби с 0:3 визитата си на Бразилия и се свлече на 6-о място, макар че преди мачовете тази нощ беше на трета позиция. "Селесао" отдавна си осигури участие на световното първенство, но игра честно и не даде шанс на чилийците. Алексис Санчес, Артуро Видал и компания финишираха с равен брой точки с Перу, но малко по-лошата им голова разлика ги остави извън сметките.
Още един отбор имаше надежди за класиране, но го пропиля. Парагвай беше домакин на Венецуела и при победа щеше да си гарантира минимум участие на бараж. Вместо това, "гуараните" се провалиха с гръм и трясък. Те загубиха с 0:1 от съперник, който до момента имаше само една победа и твърдо заемаше последното място. По този начин Парагвай завърши 7-и и също ще пропусне мондиала.
Преди финалната развръзка в квалификациите имаше много коментари дали Бразилия няма да подлее вода на вечния си съперник Аржентина и да загуби нарочно от Чили. Нищо подобно не се случи. В Сао Пауло съставът на Тите излезе мотивиран да спечели и го направи убедително. Селесао поведе в 55-ата минута с гол на Паулиньо. Халфът на Барселона бе точен отблизо след удар на Неймар от фаул и неособено добра намеса на чилийския страж Клаудио Браво. В 57-ата минута Габриел Жезус направи 2:0, завършвайки перфектна контра на домакините. Младокът получи пас на празна врата от Неймар и не сбърка.
По това време чилийците все още таяха надежди другите резултати да се развият в тяхна полза, но изравнителният гол на Перу срещу Колумбия ги изпрати зад борда. В края на мача Габриел Жезус заби и трети гол за Бразилия, като наказа излезелия напред Браво.
В предишните си гостувания Аржентина спечели едва 10 от възможни 24 точки и не вкара нито един гол на чужд терен в квалификациите от началото на годината. Освен това, “гаучосите” загубиха на “Монументал” от Еквадор и това бе още една причина домакините да излязат със самочувствие срещу суперзвездите на Хорхе Сампаоли.
Селекционерът на “албиселесте” остави на пейката Пауло Дибала, Евер Банега и Мауро Икарди. Той заложи на схемата 3-4-2-1, като Меси и Анхел ди Мария действаха зад изнесения в предни позиции Дарио Бенедето, а в средата на терена играеха Енцо Перес, Едуардо Салвио, Лукас Билия и Маркос Акуня. Тримата бранители пред Серхио Ромеро бяха Хавиер Масчерано, Габриел Меркадо и Николас Отаменди.
Наставникът на Еквадор Хорхе Селисо отново гласува доверие на ветерана Роберто Ордонес в атака. За 32-годишния нападател това бе едва втори мач с екипа на националния отбор. Той бе предпочетен в титулярния състав пред Фелипе Кайседо.
Аржентинците едва ли са си представяли подобно начало, но още в 40-ата секунда Серхио Ромеро трябваше да вади топката от мрежата си. Ромарио Ибара и Ордонесе размениха подавания в наказателното поле, след което Ибара стреля технично в далечния ъгъл и хвърли в екстаз публиката на стадиона в Кито.
Попадението беше истински шок за гостите, но Меси бързо взе нещата в свои ръце и показа, че няма да допусне Аржентина да остане извън финалите на мондиал за пръв път от 1970 година. С всяко свое докосване до топката Лео даваше да се разбере, че това е неговата вечер. В 7-ата минута той изведе на скорост Ди Мария, но последвалото центриране не стигна до Бенедето. Малко по-късно крилото на Пари Сен Жермен още веднъж се озова на добра позиция, но отново не взе най-правилното решение.
В 12-ата минута Меси напредна и подаде на Ди Мария, който веднага му върна топката и “десетката” елегантно я чукна под плонжа на Максимо Бангера. При следващата добра атака на гостите Меси изскочи сам срещу вратаря на Еквадор, но той спаси. Бангера обаче нямаше какво да стори в 20-ата минута след поредното майсторско изпълнение на аржентинския маестро, който открадна топката от противников защитник и с мощен шут под гредата вкара втория си гол в мача.
С преднина в резултата, Аржентина заигра по-спокойно, но домакините нямаха никакво намерение да се предават. Те опитваха основно центрирания от фланговете и създадоха няколко разбърквания пред Ромеро. В 32-ата минута Ди Мария беше близо до трети гол за “гаучосите” но Бангера изби в корнер. След центрирането от ъгловия удар най-високо в наказателното поле скочи Меркадо, но изстрелът му с глава бе твърде слаб, за да затрудни Бангера.
В края на полувремето Хосе Севайос от домакините се контузи и на неговото място влезе бившият нападател на Уест Хам Енер Валенсия.
Еквадорците излязоха пределно мотивирани за второто полувреме и се постараха да притиснат гостите в тяхната половина. Към вратата на Ромеро отново заваляха центрирания, но те не доведоха до напрежение за тима на Сампаоли. В 62-ата минута геният на Меси блесна с пълна сила и всички въпросителни около класирането на Аржентина паднаха. Лео беше обграден от трима бранители, но запази топката и с перфектен прехвърлящ удар направи безпомощен Бангера.
До края за гостите беше лесно. Влезлият като резерва Икарди можеше да вкара и четвърти гол за "албиселесте", но пропусна от удобна позиция.
Не по-малко напрегнат беше мачът между Перу и Колумбия. Двата отбора знаеха, че победата означава директно класиране, а загубата щеше да ги остави извън финалистите. След предпазливо първо полувреме, гостите взеха аванс в резултата благодарение на голямата си звезда Хамес Родригес. Халфът на Байерн (Мюнхен) се оказа най-съобразителен в наказателното поле и между няколко футболисти прати топката във вратата в 56-ата минута. Перу отвърна в 76-ата минута, когато Хосе Паоло Гереро технично прехвърли стената от фаул и матира Давид Оспина.
Този резултат нямаше да свърши работа на домакините дори за бараж в случай, че Парагвай победи Венецуела, както се очакваше. Парагвайците обаче се провалиха. Цял мач те не успяха да превземат вратата на Уилкер Фаринес, въпреки че след почивката в игра се появи и ветеранът Оскар Кардосо. Вместо това, при една контра в 84-ата минута Янхел Ерера смълча всички на стадиона в Асунсион и донесе изненадващата победа на Венецуела.
В последните минути двубоят много се изнерви, а Густаво Гомес и Уилкер Анхел бяха изгонени. За Венецуела това бе едва втора победа в квалификациите, а Парагвай пропусна златен шанс да отиде на бараж за финалите на Мондиал 2018.
Уругвай, подобно на Аржентина, стартира зле, но показа класа и си заслужи класирането на световното първенство. "Урусите" си вкараха два автогола срещу Боливия, но звездното им нападение не позволи да се стигне до изненада. След като Гастон Силва прати топката в собствената си врата в 24-ата минута, още до почивката Мартин Касерес и Кавани обърнаха развоя на мача, а през второто полувреме на два пъти точен беше Луис Суарес. Автоголът на Диего Годин в 79-ата минута само оформи крайния резултат и не развали празника на "Сентенарио".