Вики Томова си спечели място за основната схема в Линц

Виктория Томова записа трета поредна победа в квалификациите на турнира в Линц, Австрия, и си осигури място в основната схема. Първата ракета на България победи рускинята София Жук с 6:4, 6:4 в решителния последен мач от пресявките и очаква съперничката си в първия кръг на състезанието с награден фонд 250 000 долара.

Томова за трети път ще играе в основна схема на турнир на WTA и има една победа, но за първи път преодолява успешно три кръга квалификации. С този успех 22-годишната софиянка си осигури 19 точки за световната ранглиста, в която в момента е 151-а.

Двубоят срещу 17-годишната Жук започна отлично за Виктория, която проби след оспорван гейм на старта. Рускинята обаче отговори с агресивна игра и три поредни гейма в нейна полза. Устремът й бе спрян в петия гейм, като постепенно Томова започна все по-често да намира правилните решения. Българката отговаряше на мощната игра на съперничката си с отлична защита, много прецизна игра и липса на грешки. Тя постигна решителен пробив и то на нула за 5:4. След това трябваше да се справя с две възможности за пробив преди да затвори първия сет.

Във втората част Вики поведе с 3:1, но се стигна до изравняване при 3:3. Това не я разколеба и тя отново взе аванс за 5:3. Рускинята спаси три мачбола в деветия гейм, но при свой сервис Томова изигра много стабилен гейм и след 1 час и 24 минути стигна до победата.

Вариантите за съперничка на българката в първия кръг са поставената под номер 4 Анет Контавейт от Естония, италианката Камила Джорджи, Дениса Алертова от Чехия и участващата с "уайлд кард" Анна-Лена Фрийдсман от Германия.