Надал пречупи нервния Кирьос за блестяща 75-а кариерна титла

Носителят на 16 титли от Големия шлем и световен номер 1 Рафаел Надал за n-ти път доказа статута си на жива тенис легенда, след като вдигна 75-о отличие над главата си! Матадора отнесе темпераментния (и в случая - псуващ) Ник Кирьос с 6:2, 6:1 във финала на турнира от сериите АТР500 в Пекин.

Както е известно, испанското величие в спорта елиминира Григор Димитров на полуфиналите в китайската столица след 6:3, 4:6, 6:1, след което се саморазправи с деструктивния австралиец, имащ досега честта да бъде с позитивна статистика срещу левичаря от Майорка - 2:2 победи. В Пекин обаче Надал постигна третата си победа в петия мач срещу Кирьос, който от самото начало не започна добре - той се разстрои от грешно съдийско решение в първия гейм и позволи нервите му да ескалират след (и по време на) всяко разиграване. Той спаси пет възможности за пробив при 1:0 в полза на Надал, но това се оказа последният му позитивен факт от първия сет, защото Матадора спечели цели пет поредни гейма по пътя към повеждане в резултата.
Неприятно впечатление австралиецът направи с прекалено честата употреба на нецензурни изрази при комуникацията си със съдията на стола. След четвъртата такава при 2:5 реферът наложи една точка наказание за Кирьос и на практика той сервираше за оставане в мача при 0-15.
Сривът му бе добре дошъл за Матадора, който направи решителен ранен пробив във втория сет за 2:0, а после материализира четвъртия си брейк-бол в четвъртия гейм, в четвъртия дюс, за да поведе с 4:0 (чрез изключителен минаващ удар).
От гледна точка на статистиката в исторически план Надал спечели 75-ата титла в кариерата си, печелейки финал номер 110. Победата през 2017-а е 61-ва за него (9 загуби), като именно срещу Григор Димитров за девети път Матадора стигна гросмайсторската кота “60”. Също така само в рамките на тази година Надал вече е водач по отличия с 6 на сметката си - “Мастърс”-ите в Монте Карло и Мадрид, АТР500 в Барселона и сега в Пекин, както и “Ролан Гарос” и US Open. Само в Пекин пък финалът бе четвърти за испанеца, а титлата - втора за него след успеха през 2005 година, като оттогава той имаше две поражения във финали от Новак Джокович през 2013-а и 2015-а.
Надал ще събере 9875 точки за световната ранглиста и ще увеличи още преднината си на върха пред Роджър Федерер, който си даде почивка и има актив от 7505. Кирьос ще започне следващата седмица с 2045 пункта на сметката си и ще заеме 21-во място преди началото на “Мастърс”-а в Шанхай.