Борбен Григор преклони глава пред Надал (видео + галерия)

Най-добрият български тенисист Григор Димитров преклони глава пред най-добрия тенисист в света в момента - Рафаел Надал. Поставеният под №3 в схемата Димитров загуби с 3:6, 6:4, 1:6 от световния №1 на полуфиналите на турнира в Пекин, където през миналата година хасковлията срази испанеца в два сета на 1/4-финалите и достигна до финала. Сега обаче 26-годишният хасковлия трябваше да се примири с поражението, което дойде след някои невероятни отигравания на Рафа в хода на мача. Испанецът записа днес общо девета победа от десет двубоя срещу Димитров. Носителят на 16 титли от "Големия шлем" се поздрави и с 60-а победа от началото на годината.

Борбен Григор преклони глава пред Надал@@@

Срещата започна с гейм на нула в полза на Надал, но Григор отговори подобаващо, като спечели на 15 откриващото си подаване. Българинът направи двойна грешка при 30:0, но веднага след това заби ас в полето на съперника си, а при 40:15 направи уинър от форхенд, при който Рафа само изгледа топката.

Надал взе и втория си сервис-гейм в двубоя на нула, а след това проби за 3:1. До пробива се стигна след двойна грешка на Димитров при 30:30, а при следващата точка бекхендът на хасковлията не издържа и той изкара топката в аут. Надал затвърди пробива с трети пореден сервис-гейм на нула и увеличи аванса си в резултата на 4:1.
Димитров взе гейм на нула за 2:4, а веднага след това имаше два поредни брейкпойнта, но така и не успя да направи пробив. След 15:40 Надал изигра 4 перфектни точки и поведе с 5:2. Българинът спечели лесно следващото си подаване за 3:5, но не успя да стори нищо в деветия гейм и левичарят от Манакор взе първия сет.
52 Борбен Григор преклони глава пред Надал
Вторият сет започна много лошо за Димитров, който допусна пробив на нула. След това Григор успя да се задържи в подаването на испанеца и стигна до 40:40 след рядко виждано воле от основната линия. Надал обаче си взе гейма за 2:0, а после отново притисна Димитров при сервис на хасковлията. Григор трябваше да отразява два брейкпойнта, но се справи и измъкна гейма. В четвъртия гейм Димитров спечели титанично разиграване, като си извоюва брейкпойнт при 30:40. Пресилен форхенд на българина направи резултата 40:40, а след това Надал без повече усложнения удържа подаването си.
Димитров се пребори за нови точки за пробив в шестия гейм и най-сетне успя да спечели подаване на испанеца, изравнявайки за 3:3. В следващия гейм Григор бе убедителен и с помощта на своя начален удар излезе напред в резултата - 4:3. В десетия гейм Григор отново притисна съперника си при сервис на Надал. Този път точката за пробив бе с цената на сетбол, но Рафа я отрази. Малко след това обаче Димитров се сдоби с нов сетбол и го реализира по невероятен начин, демонстрирайки впечатляващата си атлетичност.
На старта на третия сет Димитров имаше много труден сервис-гейм, в който отрази точки за пробив, но при поредния брейкпойнт се подхлъзна и не успя да спаси подаването си. След това пък испанецът имаше тежък сервис-гейм, в който заличи точка за пробив и се измъкна за аванс от 2:0. Последва нов маратонски гейм, в който Григор пак не издържа и допусна втори пореден пробив, което вече сериозно наклони везните в полза на испанеца. Надал поведе с 4:0 и едва тогава Григор успя да спечели гейм в третата част.
В шестия гейм Надал открехна вратата пред Григор. При 0:40 Димитров имаше три поредни брейкпойнта, но след това Рафа спечели точка по невероятен начин за 15:40, а в следващите разигравания бе перфектен и резултатът стана 5:1. Това сякаш пречупи Григор и той бързо загуби следващото си подаване, а 31-годишният Надал вече очаква да разбере името си на противника си на финала. Той ще бъде определен в мача между двама млади таланти - австралиеца Ник Кирьос и германеца Александър Зверев.