Шок за Хърватия в последната минута! (видео)

Хърватия изпусна питомното и сега ще трябва да гони дивото. Отборът на Анте Чачич бе фаворит за първото място в група "I" от световните квалификации, но се провали на собствен терен срещу Финландия и рискува да не стигне дори до плейофите за Мондиал 2018. Срещата в Риека завърши 1:1, а скандинавците изравниха в последната минута. Така хърватите отстъпиха първата позиция на Исландия, която в последния кръг е домакин на Косово и се очаква да спечели лесно. "Шахматистите" пък гостуват на Украйна, като двата тима имат равен брой точки и ще трябва да решат помежду си кой ще играе на баражите.

Хърватите нямаха право на грешка, още повече срещу съперник, който имаше по-малко точки, отколкото изиграни мачове. При гостуването си в Хелзинки преди 12 месеца "шахматистите" стигнаха до пестелива победа с 1:0 благодарение на гола на Марио Манджукич, който се разписа и днес, но този път това не бе достатъчно.

Манджукич водеше атаката на домакините, подпомаган от Марсело Брозович, Андрей Крамарич и Иван Перишич. Малко зад това трио действаха Иван Ракитич и капитанът Лука Модрич.
Финландците бяха разположени в схема 3-4-1-2, като в нападение си партнираха Симон Скраб и Йоел Поханпяло, а пред четиримата халфове селекционерът Марку Канерва пусна Каспер Хамалайнен.

Първата добра атака организираха хърватите, но след хубав пробив на Пиварич Шиме Върсалко нанесе много неточен удар. В 21-ата минута Домагой Вида скочи най-високо в наказателното поле и отправи опасенн изстрел с глава, но Расмус Шюлер изби от самата голлиния.
Домакините имаха проблеми със сгъстената защита на Финландия и трудно излизаха на чисти позиции, а в края на полувремето се задовлиха просто да си подават топката.

Втората част стартира с натиск на Хърватия и силен шут на Модрич, преминал над напречната греда. Финландците отговориха с удар с глава на Похянпало, предизвикал намесата на Даниел Субашич. В 57-ата минута домакините поведоха. Крамарич и Пиварич комбинираха в наказателното поле, Никлас Мойсандер не успя да изчисти, а Манджукич вкара първия си гол у дома в квалификации от повече от две години.
Хърватите решиха да пазят крехкия си аванс и това бе огромна грешка. Гостите погледнаха по-смело напред и направиха няколко пропуска, но нанесоха своя удар в последната 90-а минута. Тогава дебютантът Пири Сойри се измъкна от Пиварич и смълча трибуните на "Руйевица".

Финландия е на 5-о място в групата с 8 точки и без шансове да се изкачи по-нагоре. Скандинавците приключват квалификациите с домакинство на Турция.