Григор се измъкна след тежък мач с Джумхур (видео + галерия)

Топтенисистът на България Григор Димитров успя да се справи, макар и доста трудно, с босненеца Дамир Джумхур в мач от първия кръг на турнира от серията ATP 500 в Пекин. Димитров прекърши 36-ия в световната ранглиста босненец с 6:1, 3:6, 6:3, като поставеният под №3 в схемата хасковлия изигра много силен първи сет, но след това срещна сериозна съпротива. Във втората част и в решаващия трети сет представителят на Босна и Херцеговина показа, че неслучайно е грабнал трофея на турнира от по-ниската категория АТР 250 в Санкт Петербург неотдавна.

Това е втора трисетова победа за Григор срещу този съперник, като българинът продължава да няма загуба от Джумхур. През 2016 година Димитров надви босненеца с 4:6, 6:4, 6:3 на осминафиналите в Делрей Бийч.

Григор пречупи Джумхур в тежък мач@@@

Малко по-късно днес финалистът от миналата година Димитров ще разбере името на противника си във втория кръг. Това ще бъде аржентинецът Хуан Мартин Дел Потро или уругваецът Пабло Куевас.

Двубоят не започна по съвсем гладък начин за 26-годишния българин, който при 30:40 в откриващото си подаване трябваше да отразява брейкпойнт. Димитров не трепна, заличи точката за пробив и се пребори за подаването си, а веднага след това си извоюва три поредни брейкпойнта в първия сервис-гейм на босненеца. Джумхур обаче се измъкна и спаси подаването си.

При 2:1 за Григор ситуацията се повтори и Джумхур отново загуби първите три точки в подаването си. Този път Димитров се възползва от това сериозно предимство и реализира пробив, който с лекота затвърди за аванс от 4:1 в резултата. Димитров изглеждаше доста по-добре на корта от съперника си в тези минути и отново проби Джумхур, което позволи на поставения под №3 тенисист да затвори бързо първата част.

Във втория сет Джумхур бе доста по-равностоен на българския си противник и в първите седем гейма нямаше пробиви, а Григор бе тенисистът, който трябваше да отразява брейкпойнт, сервирайки при 2:3. Българинът се измъкна, но нивото му на игра във втория сет определено спадна, докато Джумхур бе далеч по-уверен и стигна до нови точки за пробив в осмия гейм. С двойна грешка Димитров подари гейма на босненеца, който с помощта на началния си удар след това сложи край на втората част.

Димитров имаше много тежък първи сервис-гейм в решаващия трети сет. Грешките на българина станаха твърде много, но въпреки това той намери начин да спаси подаването си. Двубоят се превърна в сериозен тест за характера на Димитров, който бе притискан от съперника си, но все пак не допускаше да се стигне до пробив. При 2:2 и поредния брейкпойнт за Джумхур мрежата се намеси решително в полза на българина. Топката се удари в горния край на мрежата, но тупна неспасяемо в полето на босненеца и Димитров отново се измъкна.

Димитров поведе с 3:2, а след това с 4:3 и в осмия гейм, за първи път от доста време, успя да притисне сериозно Джумхур при сервис на босненеца. Димитров имаше два поредни брейкпойнта при 15:40 и реализира втората точка за пробив, което му позволи да сервира за мача. Последва един от най-лесните сервис-геймове на българина в срещата и хасковлията се пребори за място във втория кръг.