Лукойл Академик пропиля солиден аванс и загуби от Ювентус (галерия)

Българският шампион Лукойл Академик допусна поражение в първия двубой от третия квалификационен кръг на Шампионската лига, след като тази вечер отстъпи при домакинството си на Ювентус Утена с 81:82 (22:16; 25:14; 22:23; 12:29).

„Студентите“ определено имат за какво да съжаляват, след като в определен момент от двубоя момчетата на Шарон Друкер имаха аванс от 20 точки, но след изключително слабо второ полувреме, Академик трябваше да се примири с поражението.

Кийт Клентън беше най-резултатен за Академик – 16 точки, а Христо Николов и Джъстин Нокс добавиха съответно по 15 и 14 точки.

Арвидас Шикшнюс беше най-резултатен за победителите – 19 точки.

Първите две минути преминаха без кош, което се дължеше най-вече на добрата защита демонстрирата и от двата отбора. Първите точки в мача бяха на сметката на гостите, след което отново литовците използваха по-добре шансовете си и поведоха с 5:2. „Студентите“ отговориха на предизвикателството за 6:5, а в заключителните 120 секунди на периода родните шампиони се разиграха и поведоха с 22:16.

Доброто представяне на възпитаниците на Шарон Друкер продължиха и в началото на втория период и разликата се покачи до 26:16. Това даде криле на домакините, които заиграха много по-добре и след няколко отлични отигравания на Аврамов, Николов и Клентън, почивката дойде при повече от комфортна преднина за Лукойл Академик – 47:30.

Още на старта на второто полувреме разликата стана 20 точки – 50:30 след тройка на Христо Николов, но вместо да затвърдят превъзходството си, „студентите“ се пропукаха и след серия от грешки позволиха на тима на Ювентус да намали драстично пасива си – 45:56 в средата на частта.  В следващите минути играта вървеше кош за кош, но в самия край баскетболистите на Академик отново се активизираха и преднината им стана 16 точки - 69:53 след три фала на Уесли.

Гостите от Ювентус поеха инициативата на старта на заключителните десет минути и бързо стопиха шест точки от изоставането си – 61:71, а слабото представяне на Лукойл Академик в тези моменти придуни Шарон Друкер да вземе прекъсване. Въпреки наставленията на специалиста, българсия шампион продължи да грешки, а под другия кош литовците продължаваха да натискат и да топят разликата.

11 секунди преди края Ювентус вече изоставаше само с точка – 80:81, като по всичко личеше, че последния съдийски сигнал ще прозвучи при този резултат, но точно тогава поредна грешка на домакините даде възможност на Бутерливичус да вкара два фала и да донесе пълния обрат и победата на гостите – 82:81.

Лукойл Академик – Ювентус Утена 81:82 (22:16; 25:14; 22:23; 12:29)

Лукойл Академик: Рафа 7, Аврамов 11, Великов, Николов 15, Пепър 9, Иванов, Нокс 14, Уесли 9, Клентън 16, Димитров

Ювентус: Бикаускис 2, Еърланд 13, Шикшнюс 19, Саменас 9, Гусчикас 8, Линдбом 3, Бутерливичус 9, Денди 6, Купсас 13