България поведе с 2:1, но изпусна еврошампиона Русия след драма в Баку!

Волейболистките от националния отбор на България изпуснаха страхотна възможност да се класират директно за 1/4-финалите на Европейското първенство в Азербайджан и Грузия. Момичетата на селекционера Иван Сеферинов поведоха с 2:1, но загубиха драматично от действащия шампион Русия с 2:3 (25:21, 20:25, 25:23, 21:25, 13:15) в последния си мач от Група С на шампионата, игран този следобед пред около 2000 зрители в залата на Националната гимнастическа арена в Баку.

Така българските "лъвици" завършиха на второ място в крайното класиране с 2 победи, 1 загуба и 5 точки. По този начин България ще играе в плейофите на Евроволей 2017. Съперник на българките в плейофите ще бъде 3-ия от Група А, който ще стане ясен след края на последната среща в нея между домакините от Азербайджан и Германия по-късно тази вечер. Мачът от плейофите ще бъде в сряда (27 септември). От друга страна Русия стана победител в групата с 3 победи от 3 мача и 7 точки, с което се класира директно за 1/4-финалите. Там "Сборная" ще играе с победителя от плейофа между 2-ия от Група А и 3-ия от тази Група С. Четвъртфиналните двубои са в петък (29 септември).

46 България - Русия 2:3
Първия гейм започна малко по-добре за българките, които поведоха с 4:2 след блок-аут на Страшимира Симеонова и контра на капитанката Елица Василева. Разликата нарасна до 8:4 след две поредни грешки на "Сборная". Последваха силни изяви на Татяна Кошельова и Ирина Заряжко и 8:7. Две отлични блокади на Христина Русева и ас на разпределителката Лора Китипова и 11:7 за България. Преднината на "трикольорките" нарасна до 13:8 след нов блок на Русева, което накара треньорът на рускините Константин Ушаков да поиска тайм-аут. Въпреки това, второто техническо прекъсване дойде при 16:10 за българските момичета след грешка на Ирина Воронкова. Разликата скочи на 19:10 след нови две грешки на Русия и контра на Страши Симеонова. Последва леко отпускане в българския тим, което позволи на действащите шампионки от Русия да стопят изоставането си до 21:24. Все пак, в крайна сметка България взе гейма с 25:21 след блок-аут на влязлата като резерва Гергана Димитрова.
В началото на втората част Русия бързо дръпна с 4:1 след атака в аут на Емилия Димитрова, блок на Ирина Заряжко и ас на разпределителката Ирина Филиштинская. Въпреки тайм-аута за Иван Сеферинов и усилията на българките, "Сборная" запази преднината си и даже я увеличи до 8:3 след контра на Ирина Воронкова и нова успешна блокада на Заряжко. Двата тима продължиха равностойно до 11:6, след което последваха три отлични изяви на Воронкова за 14:6. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:8 за Русия след атака на Татяна Кошельова. Постепенно България намали пасива си до 17:12 след отлични атаки на Добриана Рабаджиева и Ели Василева, но рускините веднага върнаха две точки за 19:12 след атака на Татяна Кошельова и блокада на Ирина Заряжко. Нови силни минути за Рабаджиева, Василева и разпределителката Лора Китипова, и "лъвиците" намалиха до 20:19. Русия успя отново върна две точки за 22:19, за да спечели с 25:20 след силен блок и пусната топка на Кошельова.
Третият гейм стартира добре за България, която поведе с 3:1 след ас на Доби Рабаджиева и контра на Ели Василева. Разликата се запази до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:6 за "лъвиците". Последва равенство при 8:8, след което Русия дори дръпна с 13:9 след силна игра на блокада и контра на Татяна Кошельова. Независимо от усолията на българките, "Сборная" продължи да води до 16:14 след успешна атака на Наталия Гончарова. Постепенно България стигна до равенство при 18:18 след две страхотни блокади на Христина Русева. Действащите шампионки отново излязоха напред в резултата при 21:19 след аут на българките и блок на Ирина Заряжко. "Трикольорките" веднага изравниха при 21:21 и дори поведоха с 22:21 след силен блок на резервата Нася Димитрова и ас на Русева. Последва обрат и 23:22 за Русия след нова атака на Гончарова и грешка при мрежата на българския блок. Нови две успешни атаки на Ели Василева и 24:23. България измъкна гейма с 25:23 след атака в аут на Воронкова и поведе с 2:1.

България - Русия 2:1@@@

Две грешки на рускините и контра на Ели Василева - 3:0 за България и тайм-аут за Константин Ушаков на старта на четвъртата част. Въпреки това, нова точка за българките и 4:0. Разликата продължи да расте до 8:3 след отлична атака на Гергана Димитрова, която се включи много добре още от третия гейм. За пореден път двата отбора продължиха равностойно до 13:8, след което "Сборная" намали до 13:11 след атака и блокада на Татяна Кошельова и контра на Ирина Заряжко. Прекъсването, което поиска Иван Сеферинов, помогна и последва пусната топка на Ели Василева за 14:11. Втората техническа пауза пък дойде при 16:14 за българските "лъвици" след блок-аут на Гери Димитрова. Постепенно Русия изравни при 19:19 след поредна успешна атака на Кошельова и двоен блок на Заряжко и разпределителката Екатерина Косяненко. Въпреки прекъсването за Иван Сеферинов, последваха три отлични изяви на Кошельова и Гончарова и 22:19 за рускините. Атака от краче на Страши Симеонова и контра на Гери Димитрова и 22:21. В крайна сметка Русия спечели гейма с 25:21 след две атаки в аут на Гери Димитрова, с което вкара мача в тайбрек.

Петият решителен гейм тръгна равностойно до 3:3, след което България поведе с 4:3 след силен ас на Гергана Димитрова. Резултатът стана 7:4 след грешка на влязлата като резерва Ксения Парубец и контра на Ели Василева. Русия изравни при 7:7 след два поредни аса на Парубец, но все пак размяната на полетата дойде при 8:7 за "трикольорките" след грешка от сервис на 22-годишната рускиня. Равностойната игра продължи до 10:10, след което "Сборная" излезе напред с 11:10 след успешна атака на Наталия Гончарова. Разликата стана 13:11 след блок на Ирина Заряжко, кооето накара Иван Сеферинов да вземе прекъсване. Ново равенство при 13:13 след силна атака на Ели Василева и контра на завърналата се в игра Емилия Димитрова. Все пак, рускините стигнаха до мачбол при 14:13 след технично отиграване на Парубец. Русия успя да спечели тайбрека с 15:13 след контра на Гончарова, а с това и мача с 3:2.

Най-полезна за българския тим бе капитанката Елица Василева с 25 точки (1 блок, 41% ефективност в атака и 63% перфектно посрещане). Христина Русева (7 блока!!!, 1 ас и 28% ефективност в атака) и Добриана Рабаджиева (1 ас, 31% ефективност в атака и 43% перфектно посрещане) реализираха 13 и 12 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.
България - Русия 2:2@@@
За "Сборная" Татяна Кошельова заби 23 точки (5 блока!!!, 46% ефективност в атака и 50% перфектно посрещане) за победата. Ирина Заряжко (8 блока!!! и 67% ефективност в атака) и Наталия Гончарова (4 блока и 28% ефективност в атака) добавиха 18 и 17 точки за успеха.

РУСИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:2 (21:25, 25:20, 23:25, 25:21, 15:13)
РУСИЯ: Ирина Филиштинская 2, Наталия Гончарова 17, Татяна Кошельова 23, Ирина Воронкова 11, Ирина Заряжко-Корольова 18, Ирина Фетисова 9 - Екатерина Третякова-либеро (Екатерина Косяненко 1, Ксения Парубец 6, Мария Фролова, Светлана Крючкова-либеро)
Старши-треньор: Константин Ушаков
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 3, Емилия Димитрова 6, Елица Василева 25, Добриана Рабаджиева 12, Христина Русева 13, Страшимира Симеонова 6 - Мария Филипова-либеро (Гергана Димитрова 11, Нася Димитрова 6, Диана Ненова 3, Мирослава Паскова, Жана Тодорова-либеро)
Старши треньор: Иван Сеферинов.

СНИМКИ: CEV.LU

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 2:3 ТУК!!!