България с ценна победа над Турция и продължава напред на Евроволей 2017!

Волейболистките от националния отбор на България извоюваха втора много ценна победа на Европейското първенство в Азербайджан и Грузия.
България с ценна победа над Турция с 3:2 на Евроволей 2017@@@
Момичетата на селекционера Иван Сеферинов надделяха изключително трудно и драматично над силния тим на Турция с 3:2 (25:17, 10:25, 25:16, 20:25, 20:18) във втория си мач от Група С на шампионата, игран този следобед пред около 3000 зрители в залата на Националната гимнастическа арена в Баку.
По този начин българските "лъвици" са на второ място във временното класиране в групата с 2 победи от 2 мача и 4 точки, с което със сигурност продължават в следващата фаза на турнира.
Начело е действащият шампион Русия също с 2 победи от 2 мача и 5 точки. Утре (25 септември) България и "Сборная" излизат в директен спор за първото място и класиране за 1/4-финалите на Евроволей 2017.
За Турция това е втора поредна загуба след снощното поражение от рускините с 1:3 гейма. Туркините ще излязат срещу Украйна утре в спор за 3-о място и класиране за плейофите на първенството. Срещите са съответно от 14,30 и 19,30 часа българско време.

pic.twitter.com/BWDq7S4YFP

Първият гейм на срещата започна малко по-добре за туркините, които поведоха с 3:1 след атака в аут на Емилия Димитрова и контра на Нериман Йозсьой. Последваха грешка от сервис на Кюбра Акман и технично отиграване на Еми Димитрова и 3:3. Турция отново дръпна при 8:5 след атака на Гьозде Кърдар, ас на капитанката Еда Ердем и аут на Страшимира Симеонова. Последваха два отлични блока на Акман - 10:5 и тайм-аут за Иван Сеферинов. Въпреки това, резултатът стана 11:5 след нова успешна блокада на туркините, този път на разпределителката Наз Айдемир. Атака на Страши Симеонова, две грешки на Южните ни съседки и ас на капитанката Елица Василева - 11:9 и прекъсване за италианския треньор на Турция Джовани Гуидети. Двата тима продължиха равностойно до 15:13, след което България обърна до 16:15 в своя полза след аут на Йозсьой и два страхотни блока на Ели Василева и Христина Русева. Последваха два отлични аса на Добриана Рабаджиева - 18:15 и втори тайм-аут за Гуидети. Независимо от това, разликата нарасна до 21:15 след пореден мощен блок на Русева и нова директна точка от сервис на Рабаджиева. В крайна сметка българските "лъвици" взеха спокойно гейма с убедителното 25:17 след силна атака през центъра на Страши Симеонова.

След равностойното начало на втората част Турция дръпна със 7:3 и 8:4 след силни изяви на Полен Услюпехливан и Кюбра Акман. Последваха атака на влязлата като резерва Гюлдениз Йонал и поредна блокада на Акман - 10:4 и прекъсване за Иван Сеферинов. Въпреки това, резултатът стана 11:4 след аут на Страши Симеонова, която бе сменена от Нася Димитрова, която пък веднага направи чудесен блок за 11:5. Независимо от усилията на българките за стопяване на изоставането им, разликата се запази и даже се увеличи до 16:8 след ас на Услюпехливан. Нови две грешки на българските състезателки и 18:8. Постепенно Иван Сеферинов пусна някои от резервите си, а Турция без проблеми спечели гейма с разгромното 25:10 след блок на разпределителката Наз Айдемир и изравни на 1:1.

И третия гейм стартира равностойно до 2:2, след което туркините поведоха с 4:2 след атака от краче и ас на Еда Ердем. Последва ново равенство при 5:5 след атака на Еми Димитрова и контра блок-аут на Ели Василева. България дори дръпна със 7:5 след две атаки в аут на Гьозде Кърдар и Полен Услюпехливан и с 8:6 след атака-пайп на Доби Рабаджиева. Две успешни контри на Рабаджиева и Василева и 10:6. Въпреки усилията на Турция да стигне до равенство, българските "лъвици" задържаха преднината си до 13:9 и даже я увеличиха на 14:9 след ас на Страши Симеонова, контра на Доби Рабаджиева и аут на Услюпехливан. Резултатът стана 16:10 след отличен двоен блок на Рабаджиева и Христина Русева. Контра на Русева - 17:10 и прекъсване за Джовани Гуидети. България запази предимството си до 20:13 след поредна успешна атака на Еми Димитрова, след което затвори гейма в своя полза с убедителното 25:16 след атака на Ели Василева и аут на Нериман Йозсьой.

В началото на четвъртата част Турция поведе с 4:1 след две последователни атаки на резервата Ханде Баладън и аут на Еми Димитрова. Въпреки тайм-аута за Иван Сеферинов, последва отличен блок на Баладън и 5:1. Последваха силни отигравания на влязлата като резерва Гергана Димитрова, Ели Василева и Христина Русева за 5:4. България стигна и до равенство при 7:7 след две страхотни контри на Ели Василева. Все пак, техническата пауза дойде при минимална преднина за туркините - 8:7 след блок-аут на Баладън. Грешка при мрежата на българките и контра през центъра на Бахар Тьоксьой-Гуидети - 10:7 и второ прекъсване за Иван Сеферинов. Разликата продължи да расте до 13:7 след атака на Гюлдениз Йонал, контра на Полен Услюпехливан и ас на Баладън. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:9 за Турция след бърза атака през центъра на Еда Ердем. Атака на резервата Нася Димитрова и две грешки на Турция - 16:12 и тайм-аут за Джовани Гуидети. Двата тима продължиха равностойно до 21:16, след което Турция спечели гейма с 25:20 след две атаки на Йозсьой и вкара мача в тайбрек.

Петият решителен гейм започна добре за България, която поведе с 3:1 след атака в аут на туркините и отличен блок на Христина Русева. Разликата стана 6:3 след грешка на турската разпределителка Наз Айдемир. Турция стигна до равенство при 7:7 след атака на Гюлдениз Йонал и контра от втора линия на Нериман Йозсьой и дори дръпна с 8:7 след силен блок на Еда Ердем. Играта продължи точка за точка до 10:9, след което последва ас на втората разпределителка на Турция Гамзе Аликая - 11:9 и прекъсване за Иван Сеферинов. Последваха нова отлична блокада на Русева и ас на Лора Китипова и 11:11. Двата отбора продължиха да се борят до край за всяка топка и всяка точка до 14:14, след което "трикольорките" стигнаха до мачбол при 15:14 след грешка на Йонал. Атака от втора линия на Йозсьой и 15:15. Драмата стана пълна, след като туркините спасиха още два мачбола на България за 17:17. Последва контра блок-аут на Ханде Баладън и 18:17 за Южните ни съседки. Атака на Еми Димитрова и страхотна единична блокада на Доби Рабаджиева за 19:18. В крайна сметка България измъкна тайбрека с 20:18 след контра блок-аут на Рабаджиева, а с това и мача с 3:2 гейма.
49 България с ценна победа над Турция с 3:2 на Евроволей 2017

Най-полезна за българския тим бе Добриана Рабаджиева с 19 точки (4 аса, 1 блок, 41% ефективност в атака и 50% перфектно посрещане), а капитанката Елица Василева добави още 17 точки (2 блока, 1 ас, 32% ефективност в атака и 44% перфектно посрещане) за ценната победа.
За туркините Еда Ердем (

5 блока!!!

, 2 аса и 56% ефективност в атака) и Полен Услюпехливан (1 блок, 1 ас и 42% ефективност в атака) реализираха 16 и 15 точки.

БЪЛГАРИЯ - ТУРЦИЯ 3:2 (25:17, 10:25, 25:16, 20:25, 20:18)