Барселона отупа комшии и продължава перфектния си ход (видео+галерия)

Отборът на Барселона спечели убедително с 3:0 при гостуването си на друг каталунски тим - новака Жирона, в мач от шестия кръг на испанското първенство. Два автогола дадоха тласък на “лос блаугранас” - Адай Бенитес (17) и Горка Ираисос (48) имаха малшанса да поразят собствената си мрежа. В 69-ата се разписа и Луис Суарес. Барса на Ернесто Валверде върви уверено в Ла Лига с пълен актив от 18 точки и еднолично оглавява таблицата.

Ернесто Валверде постави Алейш Видал като трети офанзивен футболист до Лионел Меси и Луис Суарес. Паулиньо получи титулярна позиция, Иван Ракитич иззе ролята на Серхио Бускетс, а Хавиер Масчерано влезе на мястото на Жерард Пике. Пабло Мачин подреди 3-4-3, разчитайки в нападение на Дъглас Луис, Олунга и Порту.

Алейш Видал първи се вклини в наказателното поле и шутира опасно. В четвъртата минута бившият футболист на Севиля се откъсна след пас на Масчерано, насочи по земя по диагонала, но вратарят Горка Ираисос се протегна и изби. В деветата Андрес Иниеста направи хубав рейд отляво, след което потърси Луис Суарес, но уругваецът не намери добре топката с левия си крак.
10 Жирона - Барселона 0:3
Домакините също сравнително рано погледнаха към вратата на съперника. В десетата Алейш Гарсия шутира от 20 метра - покрай гредата. Две минути по-късно Дъглас Луис отправи коварен изстрел от дъгата, Марк-Андре тер Стеген се затрудни много, но изби, а при добавката германецът също се справи, като беше отсъдена и засада. В 14-ата Алейш Видал направи поредно силно включване в наказателното поле, финтира съперник и когато понечи да стреля, на пътя му изскочи Паулиньо и двамата си попречиха.
Минутка по-късно Луис Суарес загърби вратаря, но затвори ъгъла си, а от аутлинията не намери Меси. В 17-ата гостите от “Камп Ноу” стигнаха до щастлив гол. Корнерът беше изпълнен нетрадиционно, Жорди Алба посрещна топката с крак от въздуха, а при опита си да изчисти капитанът Адай Бенитес прати кълбото в собствената мрежа - 0:1.
И след попадението играта продължи да се развива живо и динамично. Топката рядко се задържаше в средата на терена, но и пък мерниците не бяха достатъчно прецизни. В 36-ата минута Ракитич отправи хубав и плътен удар от 23 метра, топката се отклони леко и профуча много близо до лявата греда на Ираисос.
Още преди да е изминала и минута от началото на второто полувреме Меси изскочи срещу Ираисос, но връхлетя на скорост и двамата се сблъскаха, а топката остана встрани. В 48-ата “лос кулес” стигнаха до попадение - отново автогол. Алейш Видал напредна отдясно, подаде атрактивно с пета, Суарес прескочи топката и заблуди вратаря Ираисос, който сам я заби в мрежата.
Домакините отправиха два опасни удара с глава в 50-ата и 55-ата минути. Първо Дъглас Луис насочи над гредата, а след това Олунга беше оставен абсолютно сам на втора греда в малкото наказателно поле, но Тер Стеген беше избрал точна позиция и спаси. В 69-ата интригата напълно изчезна. След поредица от засада Луис Суарес все пак се измъкна по правилата от защитата и намери близкия ъгъл на вратаря - 0:3. В края на срещата и двата тима имаха положения. "Синьо-червените" показаха слабости в отбрана, а в атака стигаха до голови ситуации, но им липсваха точни удари.
Веднага след края на срещата тимът на Валверде ще се пренастройва за Шампионска лига. В сряда вечер Барса гостува на Спортинг (Лисабон).