Унижение с 8:0 на "Монументал" в Копа Либертадорес (видео)

Аржентинският гранд Ривър Плейт записа нова паметна вечер в своята славна история. Грандът от Буенос Айрес буквално прегази с 8:0 лидера в първенството на Боливия Хорхе Вилстерман в четвъртфинална среща-реванш от Копа Либертадорес, след като бе отстъпил с 0:3 преди седмица в Боливия. Цяла седмицата феновете и играчите на "милионерите" говореха, че вярват в легендарния обрат, докато боливийците използваха думи, които само мотивираха до краен предел четата на Марсело Гаярдо. Близо два часа преди срещата трибуните на "Монументал" вече бяха препълнени с 60 000 привърженици на "червено-белите", въпреки изсипалия се порой над столицата на Аржентина.

Ривър Плейт - Хорхе Вилстерман 8:0@@@Всички се питаха колко време ще трябва, за да падне първото попадение, което да отвори пътя за един исторически обрат. Отговорът дойде бързо! Девет минути. Именно тогава Игнасио Скоко получи дълго подаване, преодоля двама защитници на скорост, а след това и вратаря на гостите, за да открие головия фестивал на Ривър.

Попадението стресна гостите, които в 14-ата минута бяха попарени с втори гол на Скоко, който преодоля бранител и прати топката под гредата. В 19-ата минута новият играч с №11 на домакините записа името си в историята с първия си хеттрик за клуба. Той получи топката от Мартинес, преодоля защитник и центрира остро отляво, но никой не игра с коженото кълбо, което влезе в мрежата за 3:0. В този миг феновете на Ривър и Гаярдо изпаднаха в екстаз, след като едва ли са вярвали, че могат да върнат трите гола пасив още до 20-ата минута.

Ривър Плейт - Хорхе Вилстерман 8:0@@@От този момент до края на срещата на терена имаше само един отбор - този на легендарния колос от Буенос Айрес, който демонстрира страхотен футбол и буквално унижи своя противник, който пристигна с нагласата, че ще играе на полуфинал на Либертадорес след единствения път досега в своята история през 1981 година.

Ривър Плейт - Хорхе Вилстерман 8:0@@@В 38-ата минута Енцо Перес обаче прати Ривър сред четирите най-добри, след като получи великолепна асистенция от Скоко, който го изведе зад защитата. Халфът прати топката под гредата за 4:0, а попадението му бе първо в турнира от 2010 година.

Феновете по трибуните празнуваха, въпреки че имаше още 45 минути, които обаче стартираха фантастично да домакините. Атака по учебник завърши с четвъртия гол  за вечерта на Скоко, който просто прати топката в мрежата от няколко метра след подаване на Монтиел. Ривър наистина се забавляваше срещу своя противник, който бе в тотален шок и не успяваше да задържи топката за повече от 15 секунди.
40 Ривър Плейт - Хорхе Вилстерман 8:0
Домакините връхлитаха отвсякъде, а публиката искаше унижение, след като играчите на тима от Боливия не бяха показали уважение към Ривър през последните 168 часа. Футболистите на Гаярдо бяха неудържими, като в 53-ата минута водеха вече с 6:0. Този път голмайстор бе Игнасио Фернандес, който се разписа за трети път през този сезон в турнира.
Играчът на вечерта обаче бе Скоко, който вкара своя пети гол в 58-ата минута. Така той стана първият играч на Ривър с такова постижение в международни мачове, общо шести в историята на Либертадорес и трети аржентинец (Раул Кастраново с Пенярол през 1971 година и Алфредо Морено с Бока Хуниорс през 2000 година), но първият футболист, който вкарва пет в плейофната фаза на турнира.
32-годишният заместник на Себастиан Дриуси едва ли е очаквал, че само за няколко седмици с екипа на "милионерите" ще има 8 гола за клуба, шест от тях в Либертадорес, пет в един мач, а другите два да донесат победата на гранда в първите два кръга на първенството.
В 67-ата минута Енцо Перес вкара гола на сезона в турнира, след като тръгна с топката от дъгата на наказателното поле на домакините, премина на скорост няколко бранители, преди да прехвърли безпомощния чилийски вратар Оливарес за унищожителното 8:0. Бившият играч на Валенсия и Бенфика за първи път вкара два гола в кариерата си в един мач за Копа Либертадорес, той сам обяви на представянето си, че пристигна в Ривър, за да спечели трофея през тази година.
Гаярдо смени звездите на вечерта - Скоко и Перес, които получиха море от аплодисменти, докато колегите им пропуснаха да вкарат още няколко гола и направо да изпратят боливийците с двуцифрен резултат.
Въпреки това, Ривър се класира на полуфинал с общ резултат 8:3, като след тази вечер всички обичащи "милионерите" мечтаят още повече за четвъртата
Либертадорес във витрината на клуба. Последната бе спечелена преди две години, след 19-годишно чакане.
"Милионерите" не успяха да подобрят своя рекорд в турнира, тъй като през 1970 година побеждават Универсидад де Чили с 9:0, но станаха първият тим, който вкарва осем попадения в един мач на четвъртфинал за Либертадорес, а също така и петият клуб от Аржентина, който заличава три гола пасив от първата среща в надпреварата.
Еквадорският Барселона излиза срещу Гремио в първи полуфинал, докато Ривър Плейт ще има аржентинско дерби с Ланус, който победи с дузпи Сан Лоренцо в последния четвъртфинал, връщайки преди това пасив от два гола.

РИВЪР ПЛЕЙТ - ХОРХЕ ВИЛСТЕРМАН 8:0 (0:3 в първата среща, общ резултат 8:3 за Ривър)