Смелост, страст и сърце! Словения покори Европа за първата си титла!

Смелата и сърцата Словения покори Европа! Именно бившата югорепублика е новият шампион на Европа, след като във фантастичен финал се пребори със Сърбия, спечели с 93:85 (20:22, 36:22, 15:20, 22:18) и завърши ЕвроБаскет 2017 без загуба, за да се окичи с първото злато на континента в кратката си история.

MVP MVP MVP @the_1_dragon with 35pts in the #EuroBasket2017 Final ! @kzs_si

A post shared by FIBA (@fiba) on Sep 17, 2017 at 2:16pm PDT

Триумфът бе перфектен завършек на първенството за играчите на Игор Кокошков, които в полуфиналите детронираха досегашния първенец Испания. Активът на словенците след края на първенството е 100% - 9 победи в 9 мача.

Вихреното темпо, зададено и от двата отбора отрано бе напълно достойно за финал, и то балкански. Началото сякаш бе по-добро за сърбите, които бързо-бързо поведоха с 8:7, а след това задържаха позицията на лидер, за да увеличат преднината си до 18:13 при три минути до края на първата част. Резултатността се запази и двете бивши съставни части на Югославия се оттеглиха при 20:22 в полза на Сърбия.

Горан Драгич даде явно намерение за плановете си в самото начало на втората част, започнала с пет бeзoтветни точки за 25:22 за Словения. Суперзвездата на словенците превзе играта, а Лука Дончич му помогна с фантастична забивка, като доброто начало на словенците прерасна в аванс от 10 точки - 38:28. Драгич не спря да вкарва кош след кош, като три минути преди края на полувремето имаше 16, а в средата на двубоя бе извел своите напред с 56:44 и имаше цели 26 точки!

Поредната тройка с името на Драгич върху нея даде начало на третата част, която скоропостижно се превърна в кошмар за словенските баскетболисти. Лука Дончич напусна с контузия след лошо приземяване под коша, а сърбите бързо се върнаха в рамките на приемливото спрямо съперника си, доближавайки се само на два коша - 63:59. Разликата остана такава и след 30 минути на таблото светеше 71:67, а лидер бе Словения.

Емоциите започнаха да надделяват, но Словения държеше здраво водачеството - 72:77 след малко повече от 32 минути. Сърбите бяха санкционирани с техническо за симулация на Василие Мицич, но Драгич пропусна да увеличи разликата, а удар от страна на “плавите” последва моментално и Мачван вкара за 77:78, а след това фиксира равенство - 80:80. Това далеч не бе последното равенство, но Клемен Препелич наказа съперника с хладнокръвен кош за 84:82, след който словенците намериха начин да запазят преднината си и да триумфират с 93:85

Champions! #EuroBasket2017 @kzs_si

A post shared by FIBA (@fiba) on Sep 17, 2017 at 1:59pm PDT

Горан Драгич вкара 35 точки в прощалния си двубой с националния екип. Клемен Препелич избухна с 21 точки и 4/8 от тройката, а Антъни Рандълф също изигра страхотен мач с 11 точки. 18-годишният Лука Дончич игра 23 минути преди да се контузи и завърши с 8 точки, 7 борби и 2 асистенции.

Богдан Богданович даде своето за Сърбия с 22 точки, а Милан Мачван прибави 18.

THEY DID IT! #EuroBasket2017 @kzs_si

A post shared by FIBA (@fiba) on Sep 17, 2017 at 1:33pm PDT

СЛОВЕНИЯ - СЪРБИЯ 93:85 (20:22, 36:22, 15:20, 22:18)
СЛОВЕНИЯ:

Горан Драгич 35, Едо Мурич 5, Яка Блажич 7, Лука Дончич 8, Гашпер Видмар 2 (Антъни Рандълф 11, Алексей Николич 4, Клемен Препелич 21, Саша Загорац, Жига Димец, Влатко Чанчар)

СЪРБИЯ:

Стефан Йович 2, Богдан Богданович 22, Милан Мачван 18, Владимир Лучич 9, Огнен Кузмич 6 (Драган Милосавлевич 2, Стефан Бирчевич 8, Владимир Щимац 2, Василие Мицич 4, Марко Гудурич 6, Бобан Марянович 6)