Блестяща Сърбия допълни голямата четворка

Сърбия е последният полуфиналист на ЕвроБаскет 2017. Това стана факт след победа над Италия с 83:67 в заключителната четвъртфинална среща в Истанбул, като по този начин “плавите” си гарантираха двубой с Русия в спор за място в големия финал на първенството. Западните ни съседи стигат до тази фаза за втори пореден път.

Традиционният основен заподозрян Богдан Богданович бе най-добър за сърбите, макар да нямаше най-добрия ден в стрелбата за три точки. Победителите дадоха една четвърт на италианците, които им се опълчиха през началните 10 минути, завършили само на точка разстояние между двата отбора - 18:17. Сърбия стреля цели 10 наказателни удара още във встъпителната четвърт, а след това постепенно се откъсна напред, повеждайки с 32:25, а след това разликата надхвърли 10 точки за 44:33 на почивката.

В третата част сръбската преднина достигна 15 точки, но Италия все пак успя да се върне почти наполовина спрямо съперника, сваляйки до 8. Това обаче не бе за дълго и след 30 минути нещата се върнаха в позицията от старта на второто полувреме - 11 точки повече за Сърбия и 59:48. Богданович се погрижи за това победата да бъде сръбска, като в последната част дори получи възгласи “MVP, MVP!” от трибуните в Истанбул, където игра доскоро, а сърбите заслужено надделяха с 83:67.

Именно Богданович бе най-добър за победителите с 22 точки, 6 борби и 4 асистенции. Милан Мачван с 13 и Владимир Лучич с 11 също заслужиха добри думи за играта си, а същото важи и за Бобан Марянович, завършил с 10 точки, 7 борби и 4 асистенции. Сърбите за пореден мач движеха топката като по учебник и натрупаха 20 асистенции.

Марко Белинели бе най-резултатен за Италия с 18 точки, въпреки че бе изключително зорко пазен от противниковата защита и пропусна 12 стрелби от игра. Луиджи Датоме вкара 15 точки при италианското прощаване с турнира.

Освен всичко друго Сърбия спечели тотално и борбата под двата коша - 44 срещу само 19 за съперниците си от Ботуша.