Швед екзекутира и Гърция, Русия е на полуфинал

сия си извоюва място в полуфиналите на ЕвроБаскет 2017 и достигна тази фаза на първенството на континента за първи път от 2011 година насам. Руснаците надделяха в много здрав мач срещу Гърция със 74:69 (17:24, 14:13, 20:16, 23:16) и продължиха да маршируват към мачовете за разпределение на медалите, докато гърците напускат турнира след днешното си поражение. “Сборная” се връща в голямата четворка след две кошмарни представяния и отпадания още в групите на ЕвроБаскет 2013 и ЕвроБаскет 2015.

Гърците си бяха написали домашното през първата част и удържаха Алексей Швед без нито един успешен шут от игра в началните 10 минути. За сметка на това самите те изпълняваха перфектно задачите си в нападение и заслужено водеха със 17:23 преди началото на втората четвърт. Южните ни съседи задържаха преднината си въпреки събуждането на Швед и Фридзон и водеха с 22:26, когато Калатес взе нещата в свои ръце и с пет поредни точки за минута отдалечи страната си на 9 точки - 22:31, като това бе началото на серия от 9-0, изстреляла Гърция напред с 22:35. Руснаците все пак се посъвзеха и свалиха дистанцията до 31:37 след едно полувреме.

Обратът не изглеждаше близо до руските играчи в началото на третата част, когато Гърция пак поведе - 36:45. Точно тогава дойдоха и минутките на Швед, който вкара 13 точки в рамките на този период и даде нужното самочувствие на останалите играчи в червено, които съкратиха дистанцията спрямо съперника до само две точки за 51:53 преди решителните 10 минути. Акцията на Швед продължи и в четвъртата част, а подемът в руските редици стигна до пълен обрат и 65:59 шест минути преди края. Най-голямата разлика в полза на Русия достигна 67:60, а въпреки че гърците намериха как да се върнат и да намалят до 68:66, победата бе за играчите на Сергей Базаревич - 74:69.

Алексей Швед вкара поне 20 точки в седми пореден мач, завършвайки с 26 и 5 асистенции. Тимофей Мозгов постигна “дабъл-дабъл” от 15 точки и 10 борби, а Виталий Фридзон вкара 11 точки.

Ник Калатес не бе достатъчен за Гърция, макар да изигра фантастичен мач - 25 точки, 7 асистенции и 5 борби. Йоргос Принтезис добави 19, а капитанът Янис Бурусис остана с 11 точки, 7 борби и 3 асистенции.