Меси съсипа Юве и Буфон (видео+галерия)

Отборът на Барселона спечели с категоричното 3:0 срещу Ювентус на старта на груповата фаза в Шампионската лига. На "Камп Ноу" Лионел Меси се развихри с два гола (45 и 69), а Иван Ракитич се разписа в 56-ата минута. Преди този мач магьосникът с номер 10 все още нямаше попадение във вратата на Джанлуиджи Буфон. Тимът на Ернесто Валверде успя парирара дръзките опити на торинци през първото полувреме и да вкара голове в точните моменти, за да обезкуражи своя съперник. Така Барса взе частичен реванш, след като преди няколко месеца отпадна в Шампионската лига именно от “бианконерите”.

Многомилионната лятна покупка на каталунците Усман Дембеле попадна в стартовия състав, партнирайки си с Меси и Луис Суарес. Френското крило показа желание, но и припряност. Бившият играч на Борусия (Дортмунд) демонстрира част от уменията си, но не беше достатъчно ефективен. Масимилиано Алегри разчиташе в нападение на младия Бентанкур, Пауло Дибала, Дъглас Коща и Гонсало Игуаин.

Барселона - Ювентус Гостите от Апенините създадоха първите по-остри атаки. В шестата минута Матия де Шилио реши да шутира мощно по диагонала. Топката премина много близо до гредата, съдията Дамир Скомина назначи аут, а повторенията показаха, че Марк-Андре тер Стеген се намесва при удара. Три минути по-късно Дибала се стрелна отляво и шутира ниско, но не успя да изненада стабилния германски страж.

В 12-ата Миралем Пянич също провери бдителността на вратаря с удар от 20 метра: топката тупна коварно и това затрудни стража, който обаче се справи. В 16-ата се създаде очакване за голово положение пред вратата на гостите, но Джанлуиджи Буфон излезе извън наказателното поле, изпреварвайки Дембеле. В 18-ата капитанът на домакините Андрес Иниеста направи страхотен дрибъл и си изработи нарушение на дъгата. Меси избра удар по земята, но стената не скочи. Отбитата топка попадна у Луис Суарес, който стреля мигновено, а Буфон показа майсторство, избивайки над гредата.

Барселона - Ювентус “Бианконерите” продължиха да действат по-опасно и да създават интересните моменти. В 24-ата Бентанкур беше оставен в наказателното поле, но докато се завърти да стреля беше блокиран от Жорди Алба. Игуаин също получи шанс за изстрел четири минути по-късно, като в тази ситуацията рикошетът помогна на Тер Стеген. В 38-ата “лос кулес” най-сетне сътвориха нещо по-опасно пред Буфон. Положението дойде след подарък от защитата на “бяло-черните”. Дембеле пресече нисък пас в наказателното поле на Юве, но беше притиснат от Сандро и не успя да стреля точно от брилянтна позиция. В 43-ата Игуаин направи двойно подаване на границата на наказателното поле, но не видя коридор за шут.

В 45-ата минута каталунците стигнаха до гол. Меси и Суарес си размениха пасове, аржентинецът пъргаво овладя и шутира от 19 метра много прецизно и с достатъчна сила към далечния ъгъл, точно до гредата - 1:0. Така Лео най-сетне успя да порази вратата на титана Буфон. Като цяло италианците стояха по-добре на терена преди почивката, пресираха по-успешно и създадоха доста повече голови ситуации, но се пропукаха секунди преди финала на полувремето.

Барселона - Ювентус Втората част започна с прекрасен шанс за торинци. Дибала не намери целта от 15 метра след центриране на Дъглас Коща. В 52-ата барселонци зарадваха публиката с красива атака, при която Андрес Иниеста изостри офанзивата с хитро пропускане. Меси взе топката пред дъгата и шутира към левия ъгъл на Буфон, кълбото се отби от гредата, рикошира в тялото на италианския вратар и напусна терена на сантиметри от целта. Две минути по-късно Ла Пулга получи жълт картон за бурен протест, искайки картон за съперник. Аржентинецът дори си позволи да докосне леко съдията и това му “спечели” наказанието.

В 56-ата “лос блаугранас” реализираха втори гол. Лео се втурна по дясното крило, опита пас в малкото наказателно към Суарес, топката беше избита към дузпата, където Ракитич беше подготвен и стреля в мрежата - 2:0. В 59-ата Дибала не се възползва от грешка при изнасянето на домакините. Стотина секунди по-късно Меси завъртя топката над стената, но Буфон предусети удара и улови. В 64-ата Бернардески понечи да стреля по диагонала, но топката му избяга. В 66-ата Алба центрира към Суарес, уругваецът сложи крак, ала насочи над гредата.

Барселона - Ювентус В 69-ата Меси направи марков рейд, тръгна от десния фланг към дъгата, освободи си пространство за шут и от 18 метра не остави никакви шансове на Буфон с нисък и отсечен удар. Вратарят дори не понечи да плонжира. В 79-ата и Суарес прати топката в мрежата, но след рано вдигнат флаг за засада. Последваха няколко ситуации пред Тер Стеген в рамките на две минути. В 81-ата Дибала шутира коварно от 20 метра, а Тер Стеген успя да стигне до топката и да я извади в корнер. След центрирането германецът увисна, но Пике изчисти пред голлинията и въпреки претенциите за игра с ръка, съдията не посочи бялата точка. Минута по-късно Бернардески получи сам в наказателното поле, но ударът му не беше достатъчно опасен.

Така Барса се поздрави с първи три точки в груповата фаза и направи уверена първа крачка. Каталунците все още не са допуснали гол в трите си мача от Примера и този от Шампионската лига.