140 катастрофи и нов рекорд в MotoGP след "Мизано"

Изминалият 13-и кръг от календара на MotoGP постави нов рекорд в шампионата с всичките 140 катастрофи, които претърпяха пилотите на "Мизано". Коренна промяна в метеорологичните условия между квалификацията и състезателния ден предопредели инцидентите, като повече от половината – общо 80 от тях - станаха последния ден по време на загрявката (26) и самото състезание (54).

В по-малките класове на световния мотоциклетизъм - Moto2 и Moto3 финишираха по-малко от половината стартирали пилоти и дори кралският клас да бе по-малко катастрофален, там завършиха само 15 състезатели – последен, от които - героят Йоан Зарко, който добута мотора си до карирания флаг.

Само две състезания този сезон поднесоха повече инциденти – ГП на Франция и Холандия, но те така и не преминаха котата от 140 катастрофи за целия уикенд.

Предишният рекорд пък бе в размер на 130 падания от Гран При на Португалия през 2010-а. Двамата пилоти, които държат лидерството за най-много инциденти са на противоположните места в класирането – лидерът Марк Маркес – и дебютантът Сам Лоус, който стана ясно, че няма да продължи кариерата си в кралския клас догодина.

Любопитното около Маркес не свършва дотук. Предишният му рекорд от падания бе 17 за целия сезон, докато сега тепърва предстоят още пет кръга.