България върви пета на световното по риболов

Националният отбор на България върви на пето място във временното класиране на световното първенство по спортен риболов на плувка, което се провежда на канала в белгийското градче Ронкиер. Нашите състезатели заеха престижната позиция измежду общо 38 участващи страни, след като играха в първия манш в събота с отлична тактика за риболов на попчета. Пред българския състав са само домакините от Белгия, Англия, Франция и Швейцария.

"

В тренировките по-рано тази седмица разработихме много добра стратегия за попчетата, които са най-масовият вид в канала. Надявам се във втория манш в неделя да се класираме още по-напред", заяви капитанът на България Калин Митранов. От нашите състезатели най-добре се представи Мирослав Димитров, който издърпа общо 3.742 кг попчета и се класира на второ място в сектора си.

Световното се провежда на плавателния канал между Брюксел и Шарлероа, а предварителните очаквания бяха да се ловят платики и червеноперки. Оказа се обаче, че тяхното количество далеч не е достатъчно, и в тренировките повече риби от тези два вида ловяха само домакините от Белгия и французите. По тази причина водачите на българския състав Калин Митранов и Калоян Белополски предпочетоха да заложат на тактика с бърз улов на попчета, чието тегло варира между 15 и 20 грама.

В първия манш днес това проработи добре и нашият състав върви пети във временното класиране. "Браво на момчетата! Представянето им е страхотно и съм убеден, че във втория манш имаме всички възможности да се придвижим и по-напред в класирането", заяви председателят на Българската федерация по риболовни спортове Георги Михайлов.

Само преди година България бе домакин на световното първенство по спортен риболов, което се проведе на гребния канал в Пловдив. Тогава световни шампиони станаха унгарците, а нашият тим завърши на престижното осмо място. В Пловдив обаче риболовът беше съвсем друг, много по-атрактивен, с едри шарани, бели амури и каракуди. Досега на световни първенства по риболов на плувка страната ни има сребърен медал на шампионата през 1976 г., който се провежда на язовир "Цонево", както и бронз на Румен Витков – Монтанеца в индивидуалното подреждане на мондиала през 2010 г.