Безкомпромисен Надал чака Федерер

Рафаел Надал постигна най-убедителната си победа от началото на US Open и се класира без проблеми на полуфиналите на последния турнир от Големия шлем за годината. Световният номер 1 отнесе 19-годишния Андрей Рубльов с 6:1, 6:2, 6:2 за 1 час и 36 минути. Сега 31-годишният испанец очаква Роджър Федерер или Хуан Мартин Дел Потро.

Носителят на 15 титли от Големия шлем за първи път ще играе на полуфинал в Ню Йорк от 2013 г., когато спечели втората си титла на Откритото първенство на САЩ. За Рафа изключителният сезон продължава след финала в Австралия и десетата титла на “Ролан Гарос”.

Надал сложи край на приключението на Рубльов, който до днес бе загубил един сет в турнира, а по пътя си постигна впечатляващи трисетови победи над Григор Димитров и Давид Гофен. Руснакът започна сезона извън топ 150, а от следващата седмица ще е сред първите 40.

Рубльов разчиташе на мощните си удари и безстрашната игра, която му донесе успех до този момент. Рафа обаче много бързо го свали на земята и от самото начало му показа кой ще е господар на корта. Руснакът не можеше да разчита много и на първия си сервис. Той направи 7 двойни грешки и вкара 62% първи начален удар. Двамата си размениха по един пробив до 2:1 за испанеца, но след това Надал се развихри и спечели четири поредни гейма. Краля на клея се възползваше от всеки неубедителен удар на съперника, като самият той играеше на високо ниво, като приключи първия сет за 23 минути.

В началото на втория сет изглеждаше, че може да има равностоен период. Това приключи в петия гейм, когато Рафа стигна до пробив за 3:2. Той имаше известни проблеми при подаването си след това, но като цяло руснакът трябваше да показва най-доброто от себе си, за да стои в разиграванията. Отново четири поредни гейма и втората част беше история.

Пробив на старта на третия сет и вече самият Рубльов не вярваше, че може да направи нещо в мача. Надал обаче не чакаше спокойно края на мача, а постоянно притискаше съперника. Руснакът спаси пет възможности за пробив в петия гейм преди да го предаде след двойна грешка. Той все пак успя да спечели още един гейм, но нямаше сили за повече.