Финландия завърши груповата фаза с победа

Един от домакините на Евробаскет 2017 – Финландия приключи участието си в груповата фаза на турнира с победа, след като се наложи над аутсайдер Исландия с 83:79 (24:18; 18:22; 10:19; 31:20) в двубой от група А.

След този успех финландците завършват с баланс от 4 победи и 1 загуба, което им отрежда второ място в крайното класиране на групата, а във фазата на директни елиминации ще се изправят срещу тима на Италия.

Лаури Марканен беше най-резултатен за домакините – 23 точки, а Сасу Салин завърши със 17 точки.

Йон Арнор Стефансон вкара 13 точки за Исландия, а Хлайнир Баерингсон и Мартин Хермансон приключиха с по 12 точки.

Началото на двубоя бе равностойно, като двата отбора си размениха лидерстката позиция на няколко пъти, а след първите десет минути резултатът бе 24:18 в полза на Финландия. През втория период играчите на Исландия поеха инициативата и стигнаха до пълен обрат – 40:39 след два фала на Вилхалмсон, но в последната атака за първото полувреме Салин наниза тройка от центъра и Финландия отново бе лидер – 42:40 на почивката.

През второто полувреме двата отбора си размениха по една четвърт, след като в минутите след почивката Исландия стоеше по-добре на терена и поведе – 59:52, но в заключителната четвърт финландците, водени от звездата си Марканен, се развихриха и успяха в края на мача да стигнат до обрат и да се поздравят с победата – 83:79.