Турция спечели директния сблъсък с Белгия за място в Топ 16

Един от домакините на Евробаскет 2017 – Турция си осигури място в Топ 16 на турнира на Стария континент, след като тази вечер турците се наложиха над директния си съперник за място в следващата фаза – Белгия със 78:65 (23:14; 17:19; 15:20; 23:12) в двубой от група D.

Фуркан Коркмаз отбеляза 14 точки за домакините, а Мелих Махмутоглу и Семих Ерден добавиха по 12 точки.

Сам Ван Россом беше най-резултатен за белгийците – 13 точки, а Пиер-Антоан Жилет приключи с 10 точки.

Турците започнаха добре двубоя и поведаха с девет точки – 23:14, като до почивката, въпреки, че отстъпиха инициативата, домакините успяха да удържат натиска на Белгия и след 20 минути резултатът бе 40:33 в тяхна полза.

През третата четвърт белгийците продължиха да натискат, а усилията им дадоха резултат и преди началото на заключителния период ралзиката вече бе само две точки – 53:55. Малко след началото на последните десет минути резултатът бе изравнен след точна стрелба на Ван Россом – 58:58 и всичко започна отначало.

Последваха нови силни минути за турците, които достигнаха до двуцифрен аванс, като този път демонстрираха по-висока степен на концентрация, кето им позволи да запазят лидерската позиция до последния съдийски сигнал и да се поздравят с ценния успех – 78:65.