Безмилостна Словения вкара 102 на Исландия (видео)

Словения продължава да показва отличната си форма и постигна четвъртата си поредна победа на ЕвроБаскет 2017, печелейки убедително срещу Исландия със 102:75. Словенците си бяха осигурили продължаване напред към осминафиналите и преди днешния двубой, но показаха нужната мотивация и решиха нещата в своя полза още преди почивката, като в крайна сметка нанесоха четвърто поредно поражение на исландците.

Северняците започнаха добре и се противопоставиха на фаворитите в първата четвърт, която завърши при две точки преднина в полза на Исландия след няколко смени на водачеството - 23:25. Началото на края за един от съперниците на България в световните квалификации обаче дойде във втората половина на първото полувреме в Хелзинки. Исландия игра равностойно в началото на втората части се задържа близо до Словения, но Горан Драгич и съотборниците му направиха серия от 17-7 в рамките на последните четири минути преди почивката и след нея резултатът набъбна до 60:43.

Играчите на Игор Кокошков записаха на сметката си и успешна трета четвъртина, след чийто край вече бяха водеха с 81:59. Титулярите седнаха на пейката за последните 10 минути, но заместилите ги баскетболисти не намалиха темпото и задържаха убедителнта словенска преднина, изразена в след края на срещата.

Горан Драгич вкара 21 точки за 27 минути, а освен това даде 4 асистенции и отне 3 топки от противника. Лука Дончич игра 26 минути и се отличи с 13 точки, 7 борби, 3 асистенции, 2 отнети топки и 1 чадър, докато Клемен Препелич приключи с 14 реализирани точки.

Словенците бяха на висота в стрелбата от тройката, завършвайки с 43% - 13/30.

За Исландия Мартин Хермансон поведе реализаторите на Исландия с 18 точки, докато Хакур Палсон и Хлинур Берингсьон останаха с по 14 точки.