Чехия опита всичко, но не успя да спре Бундестима (видео)

Германия постигна седмата си поредна победа в световните квалификации и е все по-близо до класиране за финалите в Русия. Въпреки колебливото си представяне, отборът на Йоахим Льов спечели с 2:1 гостуването на Чехия и е убедителен лидер в група "С" с пълен актив от 21 точки. След няколко дни Бундестимът приема Норвегия и при победа ще е недостижим за преследвачите си.

Тимо Вернер в 4-ата минута откри за гостите, но в 78-ата резервата Владимир Дарида изравни с красиво попадение. Равенството щеше да е заслужен резултат, но в 88-ата минута Матс Хумелс се разписа с глава и донесе успеха на Германия.
Загубата до голяма степен лиши Чехия от шансове да се бори за второто място. Три кръга преди края на борбата отборът изостава с цели 7 точки от Северна Ирландия.

Наставникът на домакините Карел Яролим заложи в предни позиции на Якуб Янкто от Удинезе, а по фланговете атакуваха Михаел Кременчик и Ян Копиц. В центъра на защитата действаха Филип Новак, Томаш Калас и капитанът Марек Сухи.

Германците излязоха със състав в който липсваха някои от големите звезди, начело с Мануел Нойер. Йоахим Льов повери капитанската лента на Томас Мюлер, който играеше по десния фланг на атаката. Отляво беше Юлиан Брант, а в средата Месут Йозил. Централен нападател беше Тимо Вернер, а на пейката остана Марио Гомес. Юлиан Дракслер, Емре Джан и Антонио Рюдигер също бяха сред резервите.
Германия поведе още в 4-ата минута след красива комбинация през центъра. Йозил успя да намери намиращия се в отлична форма Тимо Вернер и той елегантно преодоля стража на чехите Томаш Вацлик.

Домакините се постараха да отговорят веднага, но далечните им удари не носеха сериозна заплаха за Марк-Андре тер Стеген. До почивката само Ян Борил застраши вратаря на Барселона, но той изби в корнер. Шанс да изравни имаше и Копиц, но негов шут беше блокиран.
В 20-ата минута гостите организираха добра атака отдясно и Мюлер върна топката към Ларс Щиндъл, но от удобна позиция той не можа да покачи на 2:0. Чехите бяха активни, но им липсваше креативност. В самия край на полувремето десният бек Теодор Гебре Селасие напредна и получи топката близо до наказателното поле, но центрирането му прехвърли всички.

През втората част чехите хвърлиха много сили в атака и за германците не бе лесно да удържат домакинския натиск. В 50-ата минута Томаш Сучек стреля силно, но Тер Стеген внимаваше. Гостите не търсеха втори гол, който да реши всичко в тяхна полза, а действаха подчертано предпазливо. Плахата им игра обаче беше наказана в 78-ата минута от подвизаващия се в Бундеслигата Владимир Дарида. Халфът на Херта (Берлин), който влезе като резерва, изстреля истински снаряд извън границата на наказателното поле и с помощта на напречната греда топката влетя в мрежата.
Попадението бе трето за Дарида в квалификациите и едва второ, допуснато от Германия по пътя към световните финали.

Германците не бяха казали последната си дума и както често се случва, нанесоха съкрушителен удар тогава, когато съперникът най-малко очакваше. В 88-ата минута Тони Кроос центрира от фаул, а Хумелс скочи най-високо в наказателното поле и не остави шансове на Вацлик.

ЧЕХИЯ - ГЕРМАНИЯ 1:2 (0:1)