Барселона стъпи на световния връх в хандбала

Барселона спечели световното клубно първенство по хандбал за мъже - Супер Глоуб. На финала в турнира, провел се за осма поредна година в катарската столица Доха, каталунците победиха носителя на трофея от 2015 и 2016 година - Фюксе (Берлин), с 29:25 гола. Испанският гранд е първият клуб с три титли в историята на шампионата, след като триумфира също през 2013 и 2014. От своя страна германците пропуснаха шанса да станат първият тим, вдигал купата в три последователни години.

"Много е хубаво да започнеш сезона по този начин. Винаги е приятно да спечелиш турнир, в който участва и европейският клубен шампион. Това ни дава много увереност за останалата част от сезона.", заяви капитанът на каталунците Виктор Томас.

Барса, воден от треньора Шави Паскуал, започна по-концентрирано и поведе с 5:1 още до 10-ата минута. След още толкова време авансът се увеличи до 11:5, но в заключителните минути преди почивката Фюксе успя да се съвземе, лимитирайки щетите. След 30 минути германците изоставаха с 12:15.

Страхотни намеси през първата част имаше вратарят на каталунците Перес де Варгас, отразявайки страхотните 54% от ударите на съперника. Стражът продължи с убедителни намеси и след почивката, спасявайки при две 7-метрови хвърляния.

Дори това не обезкуражи защитаващия трофея си шампион, който с отлична серия и само два допуснати гола в първите 11 минути на второто полувреме, съумя да постигне обрат за 18:17. Но Барселона реагира светкавично и в 50-ата минута отново имаше аванс - 22:20.

Отборът от Берлин нямаше сили отново да догодини опонента, а за капак на всичко остана и с човек по-малко, след като Яков Гоюн получи червен картон за три 2-минутни наказания. Каталунците завършиха двубоя с лекота и взеха сладък реванш за загубата от Фюксе на полуфиналите на Супер Глоуб през 2015 година.

Фантастичен мач за шампионите изигра Валеро Ривера, който показа 100-процентова успеваемост при своите удари - 9 гола от 9 шута. Томас бе точен при 5 от шестте си изстрела.

По триумфалния си път в Доха, Барса елиминира Есперанс (Тунис) на четвъртфиналите, а впоследствие се справи и с Вардар (Скопие).

Това е седмият случай в 11 издания на световното клубно първенство, в който испански тим вдига трофея. А германски отбор губи във финала за четвърти път.

В мача за третото място носителят на титлата от Шампионската лига Вардар (Скопие) разгроми домакините от Ал Сад с 37:19 гола. Пети е бразилският след успех с 32:29 над Есперанс, а иранският Нафт Гахсаран остана седми, печелейки с 27:24 срещу Сидни Юнивърсити (Австралия).