България с втора поредна победа на Евроволей 2017 (видео + галерия)

Волейболистите от националния отбор на България записаха втора поредна победа на Евроволей 2017 в Полша, след като се наложиха над Словения с 3:0 (25:22, 28:26, 25:17) в мач от 3-ия кръг на Група С, който се игра “Таурон Арена” в Краков.

Така възпитаниците на Пламен Константинов си осигуриха второто място в крайното касиране в групата и в плейофния мач в сряда ще срещнат 3-ия отбор от Група А, който най-вероятно ще е тима на Финландия. Има минимален шанс съперник на България да бъде и състава на Естония, но за да се случа това, прибалтийците трябва да победят по-късно днес световните шампиони и домакини на Евроволей 2017 от Полша.

Победителят от двубоя на България срещу Финландия или Естония ще срещне на 1/4-финалите победителят в Група А Сърбия.

Победителят от евентуалният плейоф Словения - Полша пък среща Русия на 1/4-финалите в четвъртък.

Изключително важният двубой България - Словения от 3-ия кръг на Група С На Евроволей 2017 започна равностойно до 3:3. Атака на Цветан Соколов изведе националите напред с 5:4. Три поредни точки за Словения и Ян Казамерник направи резултата 7:5. Словения поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване след сервис в аут на Розалин Пенчев. Тине Урнаут изведе европейските вицешампиони от 2015 година напред с 11:9. Цветан Соколов изравни при 11:11. Словения поведе с 14:12, след като Николай Пенчев би сервис в аут и това бе 6-ия грешен начален удар за България от началото на мача. Цветан Соколов изравни при 14:14 след атака по правата. Ас на Николай Николов изведе България напред при 16:14 при второто техническо прекъсване. Троен български блок - Цветан Соколов, Виктор Йосифов и Розалин Пенчев направи резултата 17:14. Слободан Ковач взе прекъсване за Словения. Момчетата на Пламен Константинов дръпнаха с 20:16 и 21:17. България поведе с 23:18, след като Николай Пенчев добута една топка в полето на съперника. Слободан Ковач взе второто си прекъсване в гейма. България стигна до геймбол при 24:19. Последваха 3 поредни точки за Словения, последната, от които дойде след единична блокада срещу атака на Николай Николов. Пламен Константинов взе второто си прекъсване в гейма. Георги Братоев остави Цветан Соколов на единичен блок в зона 2 и диагоналът ни не сгреши - 25:22.

България - Словения 2:0

Втората част също стартира равностойно до 3:3. Последваха 3 поредни точки за Словения - 3:6. Възпитаниците на Слободан Ковач дръпнаха с 8:5 при първото техническо прекъсване.Троен български блок и 8:9. Ас на Николай Пенчев изравни резултата при 10:10. Единична блокада на Николай Николов и 12:11. Атака на Тодор Скирмов по правата от зона 4 и 13:12. Георги Братоев остави Цветан Соколов без блокада и диагоналът ни атакува мощно от зона 2 по правата за 15:13. Атака на Николай Пенчев по правата и 16:14 за България при второто техническо прекъсване. Словения изравни при 16:16. Единичен блок на Николай Пенчев срещу атака на Митя Гаспарини - 18:16. Последваха 3 поредни точки и Словения поведе с 19:18. Цветан Соколов изравни при 19:19, а при следващата атака направи и 20:19. Слободан Ковач взе прекъсване за Словения. България поведе с 21:20. Атака на Тодоро Скримов направи резултата 23:22. Слободан Ковач взе прекъсване за Словения, след което възпитаниците му изравниха - 23:23. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Страхотна единична блокада на Георги Братоев срещу атака на Тончек Щерн и геймбол за България 24:23.Ян Казамерник изравни при 24:24 с атака по тройната ни блокада. Бърза така през центъра на Николай Николов и 25:24. Ален Пайенк изравни за 25:25 с атака през центъра. Словения стегна до геймбол след атака на Тине Урнаут - 26:25. Пламен Константинов взе второто си прекъсване в гейма. Перфектна комбинация Георги Братоев - Николай Николов и 26:26. Цветан Соколов изведе България напред 27:26. Единичен блок на Николай Николов донесе успеха на България във втората част с 28:26.

Третата част започна отлично за волейболистите на България, които поведоха с 3:1 след атака на Цветан Соколов. Тодор Скримов направи 4:2. Първото техническо прекъсване дойде при 8:4 за националите ни, след като Георги Братоев пусна елегантно топката в полето на съперника. Ас на Виктор Йосифов и 10:4. Нов ас на Виктор Йосифов - 11:4. Ален Шкет атакува в аут и 12:4. Технично отиграване на Тодор Скримов доведе до 13:7. България поведе с 16:9 при второто техническо прекъсване. Николай Николов заби ас за 17:9. Единична блокада на Цветан Соколов срещу атака на Тине Урнаут - 18:9.  Мощна атака на Цветан Соколов по правата и резултатът стана 19:10. Великолепен пайп на Николай Пенчев - 20:11. Мощна атака на Цветан Соколов по правата от зона 2 доведе до 21:12. Слободан Ковач взе прекъсване за Словения.

Остра атака на Николай Николов и 22:15. Двойна българска блокада на Цветан Соколов и Николай Николов направи 23:15. Николай Пенчев изведе България до мачбол при 24:16 след атака по правата от зона 2. Даниел Конциля би сервис в мрежата и България спечели третата част с 25:16 и мача с 3:0 гейма.

Цветан Соколов заби 21 точки (1 ас, 1 блок, 66% ефективност в атака), а Николай Пенчев (1 ас, 1 блок, 42% ефективност в атака,  10% перфектно 57% позитивно посрещане) и Николай Николов (2 аса, 4 блока, 67% ефективност в атака) добавиха по 10 точки за успеха. Капитанът Виктор Йосифов се отличи с 9 точки (2 ас, 3 блока, 67% ефективност в атака).

Митя Гаспарини стана най-резултатен за Словения с 9 точки (1 ас, 1 блок, 44% ефективност в атака).

БЪЛГАРИЯ - СЛОВЕНИЯ 3:0 (25:22, 28:26, 25:17)