България обърна Чехия за втората си победа на световната квалификация (снимки)

Волейболистките от националния отбор на България записаха втора поредна победа на последната световна квалификация в Ротердам (Холандия). Момичетата на селекционера Иван Сеферинов обърнаха и надиграха коравия тим на Чехия с 3:1 (18:25, 26:24, 25:17, 25:21) във втория си мач на турнира, игран този следобед пред около 800 зрители в зала "Топспорт центрум".

Така българските "лъвици" имат 2 победи от 2 мача и 6 точки, с което запазиха големи шансове за едно от първите две места на турнира, които дават право на участие на Мондиал 2018 в Япония. От друга страна това бе второ поражение за отбора на Чехия, който на практика загуби шансове за спечелване на виза. Утре (24 август) България ще изиграе третата си среща на квалификацията срещу очертаващия се като аутсайдер тим на Гърция отново от 15,30 часа българско време.

Първият гейм на срещата започна равностойно до 5:5, след което Чехия поведе с 8:5 след серия от сервиси на звездата си Анета Хавличкова и грешки на българските момичета. Последва ас на Хавличкова и 9:5. Въпреки усилията на българките, разликата се запази до 12:8, след което набъбна до 15:9. Все пак, България успя да стопи леко изоставането си и втората техническа пауза дойде при 16:12 за чешкия тим. Чехия отново увеличи преднината си до 21:14 след две атаки в аут на Емилия Николова-Димитрова, което накара Иван Сеферинов да вземе тайм-аут. Независимо от това, Чехия взе спокойно първия гейм с 25:18 след блок-аут на Хелена Хавелкова.

Втотата част тръгна по-добре за българските "лъвици", които дръпнаха с 4:2 след технично пускане на капитанката Елица Василева. Последва обрат и 6:5 за Чехия след грешка на българките последвана от атака през центъра и блокада на Барбора Пурхартова. Техническото прекъсване пък дойде при резултат 8:6 за чешкините след пускане от втора линия на Михаела Млейнкова. Постепенно България успя да изравни при 10:10 след сервис в аут на Хелена Хавелкова и ас на Еми Димитрова и дори да поведе с 12:10 след нова грешка на Чехия и контра на Ели Василева. Последваха два мини обрата, за да се стигне до 14:13 за "трикольорките". Нова силна атака на Анета Хавличкова, контра на Пурхартова и страхотен блок на влязлата като резерва Андреа Косаньова и 16:14 за Чехия. Българските момиче веднага отговориха с поредния обрат и 17:16 в тяхна полза. Нов обрат и 18:17 за чехкините след блок-аут на Хавелкова. Разликата леко нарасна до 20:18 след ас на резервата Катерина Кохутова, което принуди Иван Сеферинов да вземе прекъсване. Това даде ефект и България стигна до равенство при 20:20. "Лъвиците" дори дръпнаха с 23:21 след поредица от отлични изяви на Ели Василева. Последваха две успешни блокади на Ива Нахмилнерова и Хавличкова. В крайна сметка България успя да измъкне трудно гейма с 26:24 след неразбирателство в чешкия отбор и страхотна блокада на Ели Василева.

В началото на третия гейм България бързо поведе с 3:0 благодарение на сервисите на разпределителката Диана Ненова. Чехия веднага изравни при 3:3 след две грешки на Ели Василева и Еми Димитрова и поредна силна атака на Анета Хавличкова. Българките си върнаха предимството при 8:5 след две грешки на чешкините и успешна контра на Ели Василева. Независимо от усилията и опитите на Чехия да стопи пасива си, българските "лъвици" задържаха преднината си до 16:13 след силен блок-аут на Еми Димитрова. Разликата нарасна до 20:14 след серия от начални удари на Емилия Димитрова. България без проблеми спечели гейма с убедителното 25:16 след успешна атака от краче на Страшимира Филипова-Симеонова, за да поведе с 2:1.

Четвъртата част стартира напълно равностойно и първото техническо прекъсване дойде при минимална преднина за България - 8:7. Разликата нарасна до 10:7, но постепенно Чехия изравни при 13:13 след атака на Михаела Млейнкова и блокада на Ива Нахмилнерова. Играта продължи точка за точка до 15:15, след което последва контра блок-аут на Анета Хавличкова за 16:15 за чешкия тим. Преднината на Чехия леко нараснна до 18:16 след ас на Хавличкова. Последваха силна атака на Добриана Рабаджиева, аут на Вероника Щрушкова и ас на Диана Ненова за 19:18 за "трикольорките". Резултатът стана 23:20 след страхотен блок на Христина Русева и нова силна атака на Еми Димитрова. В крайна сметка България спечели гейма с 25:21 след грешка от сервис на разпределителката Павла Винчурова, а с това и мача с 3:1.

Най-полезна за българския отбор стана капитанката Елица Василева с 19 точки (4 блока, 1 ас, 38% ефективност в атака и 67% перфектно посрещане) за победата. Добриана Рабаджиева (2 блока, 1 ас, 43% ефективност в атака и 83% перфектно посрещане) и Емилия Димитрова (3 аса и 35% ефективност в атака) добавиха по 15 точки за успеха. За чешкините единствено Анета Хавличкова бе на познатото си ниво, като завърши с 22 точки.

ЧЕХИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:3 (25:18, 24:26, 16:25, 21:25)
ЧЕХИЯ: Павла Винчурова 3, Анета Хавличкова 22, Хелена Хавелкова 11, Михаела Млейнкова 8, Барбора Пурхартова 7, Ива Нахмилнерова 6 - Вероника Досталова-либеро (Андреа Косаньова 4, Катерина Кохутова 1, Катерина Валкова, Вероника Щрушкова 3, Петра Койдова, Марие Туфарова, Никола Ванкова-либеро)
Старши-треньор: Зденек Помер
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова, Емилия Димитрова 15, Елица Василева 19, Добриана Рабаджиева 15, Христина Русева 9, Страшимира Симеонова 3 - Мария Филипова-либеро (Диана Ненова 3, Нася Димитрова 1, Русена Сланчева-либеро)
Старши-треньор: Иван Сеферинов.