България удари Словения на световната квалификация в Ротердам (галерия)

България започна с победа участието си в квалификациите за световно първенство по волейбол при жените. Българският отбор, воден от селекционера Иван Сеферинов, спечели срещу Словения с 3:1 (25:18, 25:19, 20:25, 25:22) за 100 минути игра в зала "Топспорт Сентрум" в Ротердам, Холандия.

България започна в състав: Лора Китипова, Емилия Николова, Добриана Рабаджиева, Елица Василева, Христина Русева, Страшимира Филипова  и либеро Мария Филипова.

България удари Словения с 3:1 на световната квалификация в Ротердам

Двубоят България - Словения започна добре за възпитаничките на Иван Сеферинов. Добриана Рабаджиева и компания поведоха с 8:6 при първото техническо прекъсване. Второто дойде при 5 точки аванс за България 16:11 след силна игра на Доби Рабаджиева в атака. Националките запазиха аванса си от 5 точки и при 21:16. България спечели убедително първата част с 25:18 и поведе в резултата.

Волейболистките ни дръпнаха с 8:6 в началото на втората част. Словенките, които са водени от италианския специалист Алесандро Киапини, успяха да изравнят при 11:11. Елица Василева и съотборничките й отново поведоха с 3 точки при 15:12. Александро Киапини взе прекъсване за Словения. България поведе с 16:12 при второто техническо прекъсване. Разликата нарасна на 5 точки при 19:14 и 21:16. Словения взе и второто си прекъсване. Резервата Гергана Димитрова изведе националките до геймбол при 24:18. Христина Русева атакува през центъра и донесе успеха на България във втората част с 25:19.

Третата част не започна добре за българските волейболистки. Ева Мори и съотборничките й от Словения поведоха с 5:3 и 8:4 при първото техническо прекъсване. Разликата нарасна до 5 точки за момичетата на Алесандро Киапини при 11:6. България намали до 9:12 след атака на Добриана Рабаджиева. Словения отново поведе с 5 точки при второто техническо прекъсване 16:11. Единична блокада на Страшимира Филипова направи резултата 12:17. При 14:17 Алесандро Киапини взе прекъсване за Словения. Успешна тройна българска блокада свали разликата само до 1 точка при 16:17. Словения отново поведе с 3 точки при 20:17 след атака в аут на Рабаджиева. момичетата на Алесандро Киапини стигнаха до геймбол при 24:19. Последва дълго разиграване, при което либерото на Словения Мая Пахор спаси няколко невероятни топки в защита и това даде възможност на словенките да спечелят третата част с 25:19.

България поведе в началото на 4-ата част благодарение на Емилия Николова с 5:3. Нова технична атака на Еми Николова и 7:4. Националките имаха само точка аванс при първото техническо прекъсване - 8:7. Разликата от една точка се запази и при второто техническо прекъсване 16:15. България дръпна с 21:18 и успя сравнително лесно да затвори частта с 25:22 и мача с 3:1 гейма.

Най-резултатна за българския тим беше Емилия Николова с 15 точки (2 аса, 38% ефективност в атака), а Добриана Рабаджиева добави още 12 точки (3 аса, 1 блок, 44% ефективност в атака, 29% перфектно и 65% позитивно посрещане).

Страхотен мач изигра Христина Русева, която заби 11 точки (1 ас, 2 блока, 80% ефективност в атака), а Елица Василева се отличи с 10 точки (1 блок, 28% ефективност ватака, 29% перфектно и 38% позитивно посрещане).

Иза Млакар се отличи със 17 точки за състава на Словения, а либерото Мая Пахор демонстрира с 61% перфектно и 61% позитивно посрещане.

В сряда България ще играе срещу Чехия от 15,30 часа.

БЪЛГАРИЯ - СЛОВЕНИЯ 3:1 (25:18, 25:19, 19:25, 25:22)