Скандал в Билбао отново разпали войната за видеоповторения (видео)

Отборите на Атлетик Билбао и Хетафе направиха 0:0 в битка на старта на Примера дивисион. Още в първия кръг заваляха критиките към испанската федерация, че не пожела да въведе дори експериментално някаква форма на видеоповторения или технология на голлинията. В началото на днешния мач на “Сан Мамес” гостите от Кастийя поискаха съдията да посочи центъра, вярвайки че топката е преминала голлинията. Претенциите им обаче увиснаха във въздуха и справедливостта отново беше загърбена. Припомняме, че и в събота вечер имаше подобен инцидент на мача Севиля - Еспаньол.

Скандалът се случи в деветата минута. Хорхе Молина стреля, Кепа Арисабалага прояви рефлекс и отрази, а повторенията показаха, че топката преминава голлинията. Тъй като в Испания няма дори наченки за въвеждане на видеотехнологии, съдията разчиташе на невъоръжено око и прецени, че няма гол, навличайки си гнева на гостите.

В 21-ата минута Икер Муниаин центрира прекрасно, а след последвалия удар на Иняки Уилиямс топката профуча покрай гредата. В 24-ата Уилиямс пропусна ново положение, този път след пас на Раул Гарсия. В 33-ата Висенте Гуаита се справи след изстрел на Муниаин.

В 59-ата баските поискаха дузпа. Повторенията показаха, че по-скоро Кала нарушава правилата срещу Аймерик Лапорт. Минута по-късно вратарят на “лъвовете” показа майсторство и запази мрежата си след опасен опит на Кала. В 65-ата Алваро Хименес получи втори жълт картон и “сините” останаха с човек по-малко. Десет минути по-късно Иняки отново беше много близо до гола. Резервата днес Ариц Адурис го изведе в наказателното поле и тъмнокожият футболист шутира мощно ниско по диагонала, като топката облиза гредата.