Безпогрешен Григор на исторически финал (видео)

Григор Димитров ще играе на финал на турнир от сериите Мастърс за първи път в кариерата си. 26-годишният българин ще спори за титлата в Синсинати, след като победи американеца Джон Иснър със 7:6(4), 7:6(10) на полуфиналите. В спор за трофея поставеният под номер 7 Димитров ще срещне Ник Кирьос (Австралия) или Давид Ферер (Испания).

Първата ни ракета продължава великолепното си представяне в Синсинати, като няма загубен сет от началото на надпреварата. Освен това от понеделник Григор ще се изкачи до номер 9 в световната ранглиста.

Двубоят се превърна в демонстрация на начални удари. Иснър разчиташе на най-силното си оръжие, но Григор не му отстъпваше, а когато се стигаше до разигравания, първата ни ракета имаше предимство. В целия мач имаше общо три възможности за пробив - две в първия сет за Иснър и една във втория, която бе за Димитров.

Не се стигна до нито един пробив, а срещата бе решена в два тайбрека, в които българинът демонстрира изключително здрава психика за разлика от много предишни случаи, когато не издържаше на напрежението.

От самото начало Иснър започна да вкарва мощни сервиси и не даваше шансове на българина при свои начален удар. Американецът вкара три аса във втория гейм, а успяваше да затрудни доста повече Григор при негов сервис. В шестия гейм Димитров трябваше да спасява две възможности за пробив, но се справи отлично. Добър сервис му помогна да контролира разиграванията и от 15:40 да запише четири поредни точки, с които да изравни за 3:3.

При следващия сервис гейм на българина той отново бе затруднен, но във важните моменти той намираше началния си удар. Григор вкара четвъртия си ас от началото на срещата, като с толкова можеше да се похвали и Иснър до този момент. Въпреки тази бройка сервисът на американеца нанасяше поражения. Последваха няколко гейма, в които рядко се стигаше до разигравания, а двамата взимаха убедително подаванията си.

Григор не получи нито една възможност за пробив в първия сет и се стигна до тайбрек, както доста често се случва в мачовете на американеца. Димитров отговаряше подобаващо на съперника с най-силното му оръжие, като вкара 75% първи сервис и влезе в тайбрека с 10 поредни точки при свой начален удар. Тази серия се удължи на 16 поредни точки и му осигури първия сет. След отличен минаващ удар той стигна до мини-пробив и поведе с 3:2, а бързо след това с 5:2. Иснър върна две точки, но първата ни ракета бе стабилен и затвори сета.

Втората част започна с опит на 32-годишния американец да упражни натиск на сервиса на българина. Първият гейм мина през три равенства, но Джон така и не стигна до възможност за пробив. Той успя да влезе на няколко пъти в разигравания, но в повечето случаи Григор имаше предимство, тъй като той е доста по-класният тенисист, когато не става дума за начален удар и сила на ударите.

След това начало отново сервисът започна да си казва думата и въпреки че имаше някои по-оспорвани гейма, сервиращият тенисист взимаше подаването си без големи затруднения. Димитров стигна до първата възможност за пробив в десетия гейм, а тя означаваше и мачбол. Мощен начален удар спаси Иснър, а същото оръжие му помогна да обърне гейма.

Така се стигна до втори тайбрек, в който и двамата тенисисти извадиха най-доброто. Григор поведе с 2:0, но след един от редките случаи, в които съперникът му печели по-дълго разиграване, резултатът бе изравнен за 2:2. Българинът отново поведе с мини-пробив, но Иснър вкара изключителен минаващ удар за 4:4. Димитров отговори с блестяща защита и завърши с печеливш форхенд. След фантастичен бекхенд по правата той се измъкна от трудна ситуация и изравни за 10:10. Последва добро излизане на мрежата, което накара американецът да пробва прехвърлящ удар, а топката отиде в аут. В този момент, при четвърти се мачбол, Григор сложи точка на спора след 2 часа и 5 минути игра.