Грузия извоюва мястото си в елита на Европа

Грузия заслужи правото си да играе в Дивизия А на ЕвроБаскет при 16-годишните, след като по драматичен начин надви Великобритания с 64:63 в двубоя за трето и четвърто място на първенството в София. За бившата съветска република това бе втори изключително тежък мач в рамките на по-малко от 24 часа, защото в полуфиналите те отстъпиха на Холандия в истински трилър.

Сега обаче грузинците показаха огромно мъжество, а получиха и леко намигване от съдбата за вчерашното си поражение. В зала “Универсиада” те наваксаха изоставане от 19 точки и във финалната четвърт буквално хванаха последния влак за промоция в горния ешелон.

След едно полувреме игра Великобритания водеше комфортно с 15 точки разлика - 25:40. През третия период Грузия се събуди и от своя страна показа перфектна дисциплина и здрава защита, за да обърне изцяло развоя на мача и да поведе със 7 точки, след като в третите 10 минути допусна едва 5 в коша си, а вкара 27 - 52:45.

Оставащата четвърт бе достойно за финал, а в самия край грузинците направиха фантастичен обрат и при 14 секунди до края на мача и пасив от 59:63 сътвориха феноменален финален спринт, а кош на Андроникашвили ги прати в Дивизия А и подпечата краното 64:63.

Гардът Рато Андроникашвили вкара 19 точки и победния кош, докато Бидзина Пейкиршвили бе перфектен с 21 точки при стрелба 5/5 за 3 точки, 1/1 за 2 точки и 4/4 за 1 точка. Капитанът Лаша Микеладзе добави 12 точки и 8 борби.

Капитанът на Великобритания Мате Окрос вкара 25 точки при загубата на своя тим.

Финалът по-късно тази вечер противопоставя Гърция и Холандия, които вече спечелиха правото си на участие в Дивизия А.