Примера започна с пропусната дузпа и домакински успех

Стартът на Примера дивисион 2017/2018 бе даден със срещата Леганес - Алавес, а домакините отбелязаха първото попадение за сезона, като станаха и първият тим, спечелил трите точки в новата кампания.
Двубоят започна с едноминутно мълчание в памет на жертвите от атентата в Барселона, който разтресе света.

Играчите на Асиер Гаритано надделяха с 1:0 над завършилия на девето място през миналия сезон тим, който си позволи лукса да изпусне дузпа в самото начало. Феновете на стадион "Мунисипал де Бутарке" изригнаха в 16-ата минута, когато Ману Гарсия стреля в ръцете на вратаря Иван Куеяр от бялата точка. Пропускът от 11-метровия наказателен удар даде импулс в играта на домакините, които в 24-ата минута отбелязаха първото попадение за сезона в Испания. Негов автор стана Габриел, който прати коженото кълбо зад гърба на Фернандо Пачеко. Стражът изби удар от фаул, но бразилецът бе точен при добавката на празна врата. Това бе негов 12-и гол след пристигането му в клуба от Ливорно през лятото на 2015 година.

Домакините бяха по-активни, като напълно заслужено се прибраха на почивката с гол аванс. През втората част тимът на гостите опита да възстанови равенство, но най-чистото положение бе пропиляно от Бурги в 82-ата минута, когато него удар облиза горната греда. Така Aлавес не успя да се стигне до повторение на резултата от последния кръг на миналия сезон. Тогава двата тима завършиха 1:1 на 20 май, на същия стадион.