Гари Каспаров с първа победа на турнира по шахмат в Сейнт Луис

Тринадесетият световен шампион по шахмат Гари Каспаров постигна първи успех на супертурнира по ускорен шахмат и блиц в Сейнт Луис (САЩ) с награден фонд от 150 хиляди долара.

В последните три партии от надпреварата по ускорен шахмат руският гросмайстор първо загуби от Давид Навара (Чехия) с черните, след като спечели с белите срещу виетнамеца Куан Лием Ле, а в деветия кръг претърпя поражение с черните от Фабиано Каруана (САЩ) .

Така 54-годишният Каспаров, който участва в състезание за пръв път от 12 години, раздели осмото място в подреждането на ускорен шахмат с актив от 7 точки, колкото взеха друг бивш световен шампион Вишванатан Ананд (Индия) и Навара.

Лидер е Левон Аронян (Армения) с 12 точки, следван от американците Каруана и Хикару Накамура с по 11 точки. Тази вечер и утре ще се изиграят общо 18 кръга блиц, след което ще бъде определено и крайното класиране в турнира.