Блестяща България спечели групата си

България спечели група D на предварителните квалификации за Мондиал 2019 в Китай. Баскетболистите на Любомир Минчев победиха Беларус с 84:70 като гост, за да завършат този етап така, както го започнаха - с успех далеч от дома. Победата бе четвърта от четири изиграни мача за "лъвовете", които си бяха осигурили продължаване напред още преди няколко дни, но сега на 100% завършват на първа позиция.

Тимът ни ще научи съперниците си за следващата групова фаза на 24 август.

Домакините влетяха в мача с два бързи коша за 0:5, но българите отговориха по най-добрия възможен начин и водени от отличния и в двата края на терена Дий Бост, нанизаха 14 точки без отговор за 14:5. Секунди по-късно разликата достигна 10 и 18:8 за България, а след 10 минути в Минск резултатът бе добър за родните национали - 21:15.

Александър Везенков се разигра през втората четвърт, а Александър Янев направи добро включване като резерва, за да може комфортната българска преднина да продължи да се върти около десетте точки, а на почивката “трикольорите” водеха с 8 точки срещу домакините - 46:38.

Окуражавани от феновете по трибуните, играчите на Беларус на няколко пъти се доближаваха до България, но Чавдар Костов бързо нормализираше нещата с успешни стрелби за три точки. Само в рамките на тези 10 минути нашите вкараха три тройки - колкото имаха за цялото първо полувреме, но в същото време позволиха на домакините да вземат доста борби в нападение, а освен това Дий Бост бе санкциониран с техническо нарушение във финалните секунди на частта. Все пак след 30 минути баскетбол България все още бе начело, този път с 65:60.

Техническо нарушение на пейката на домакините даде начало на четвъртата и заключителна част, а пет поредни точки на Александър Везенков прераснаха в 11 поред за България и 76:60. Това на практика сложи точка на спора, а срещата бе доиграна спокойно, за да бъде гарантирана четвъртата поредна победа на националния ни тим - 84:70.

Чавдар Костов бе отличен пример за лидер и затвърди добрата си игра в предходните мачовете с 21 точки и 3 борби днес. Александър Везенков завърши с 18 точки, 7 борби, 2 асистенции и 2 отнети топки, докато Александър Янев вкара 10 точки. Дий Бост не бе на висота в стрелбата (4/13), но реализира 8 точки, даде 6 асистенции и отне 6 топки от съперниковите играчи.

Обичайният заподзорян Виталий Лютич бе най-резултатен за Беларус със своите 18 точки. Той и съотборниците му имат още един мач - срещу Португалия.

БЕЛАРУС - БЪЛГАРИЯ 70:84 (15:21, 23:25, 22:19, 10:19)

БЕЛАРУС: Аляксандър Кудрауцау 11, Витали Лютич 18, Микита Мешчеряку 2, Серхей Вабишчевич, Арцьом Парахуски 7 (Яухени Белянку 12, Аляксандър Семанюк 8, Максим Салаш 5, Демитри Палиашчук, Кирил Ситник 3, Вячаслау Корж 4)

БЪЛГАРИЯ: Дий Бост 8, Павел Маринов 4, Чавдар Костов 21, Александър Везенков 18, Николай Вангелов 2 (Евгени Хаджирусев 2, Николай Стоянов, Алекс Симеонов, Александър Янев 10, Станимир Маринов 8, Мартин Маринов 5, Димитър Димитров 6)