Украински ураган сполетя България (16)

България записа втора поредна тежка загуба на ЕвроБаскет Дивизия Б при 16-годишните. След като онзи ден бяха надиграни от Холандия, сега националите отстъпиха с 56:78 и на Украйна, а така значително намалиха шансовете си за продължаване напред към първите осем в класирането на шампионата

Първите минути в “Универсиада” бяха изключително равностойни, а най-интересното бе зверска забивка през човек на Константин Костадинов, която обаче зарадва повече феновете, отколкото да даде импулс на българския тим. Последваха добри минути за украинците и те поведоха с 10:14, докато родните национали изпуснаха няколко лесни наглед стрелби. Все пак те изравниха с бързи 4 точки за 14:14, но допуснаха кош в самия край на частта и така Украйна имаше минимиален аванс от 14:16.

Втората част премина изцяло под контрола на украинските баскетболисти, които спокойно държаха лидерската си позиция през целия период. Неуверената стрелба на българчетата продължи и до почивката, а серия от 6 точки без отговор в последните четири минути дадоха на Украйна преднина от 31:38 след едно изиграно полувреме.

Третите 10 минути преминаха под знака на изключителен организационен хаос в редиците на България - както в защита, така и в нападение. За сметка на това Украйна леко и постепенно налагаше волята си и трупаше разлика, най-вече благодарение на отлично движение и комбинативност в атака. След 30 минути резултатът бе 39:58 и нещата не изглеждаха никак добре за “лъвчетата”.

Финалната четвърт не предложи особено различна гледка, като българите бяха все така безидеини, а съперниците им намалиха оборотите, но успяха да задържат комфортната си преднина до самия край за заключителното 56:78.

Александър Витанов с 12 точки и Слав Георгиев с 11 бяха най-резултатни за втората загуба на българите. Александър Стоименов пък напусна срещата с контузия в края на третия период.

България има 2 победи и 2 загуби след 4 изиграни мача в група В, a утре излиза срещу състава на Полша, който е с баланс 3-1.

Илия Зайец вкара 20 точки за втората победа на украинците, които имат и две загуби в актива си.