България лети напред в квалификациите (видео+галерия)

България подпечата класирането си за следващата фаза в предврителните квалификации за Мондиал 2019 в Китай. Това се случи след хубава победа над Португалия пред почти пълните трибуни на “Арена Ботевград” и убедителното 91:65 , дошло след изключително отборна и атракивна игра. Така активът на отбора остава стопроцентов - 3 пoбеди от 3 мача, а продължаването към същинската част на квалификациите е гарантирано, без значение от развоя на гостуването ни на Беларус.

Успехът на нашите бе изгледан от олимпийската шампионка в гребането от Пекин 2008 Румяна Нейкова, както и от бившия капитан на България Христо Николов - Гларуса.
България - Португалия
И в Ботевград България започна по сходен начин като при гостуването си в Синеш - ударно. Националите не показаха абсолютно никакво подценяване от самото начало, като същевременно бяха изключително концентрирарани и мотивирани. Това доведе до отлично развитие на първите 10 минути, в които “лъвовете” бяха безапелационни и в двете фази на играта и заслужено водеха с 28:11 след сирената за край на началния период.
Настроението в българските редици бе налице и през втората част, в която домакините показаха на иберийците, че владеят отлично играта на бърза атака, след като в предходната четвърт бяха много стабилни в стрелбата от дистанция. Агресивната и добре сработена защита на баскетболистите в бяло доведе до смут в португалското нападение, който бързо прерастваше в контраатаки за България. Две минути преди почивката нашите бяха вкарали двойно повече от съперника - 51:25, а в средата на двубоя резултатът бе 54:29.
Минчев даде почивка на част от титулярите си в третата част, но заместниците им не разочароваха и задържаха показаното през първото полувреме ниво. Разликата в резултата продължи да се трупа в полза на България за да се стигне до +28 - 76:48 след 30 изиграни минути в Ботевград.

Португалците опитаха всичко по силите си да окажат по-голяма съпротива в последната част, но така и не намериха отговор за България. “Трикольорите” отново движеха топката добре, играеха неегоистично и създаваха добри възможности един за друг, което им позволи да поддържат добра дистанция спрямо гостите и да спечелят убедително, без да допускат спад на финалната права - 91:65.
Александър Везенков бе най-резултатен за победата - 21 точки, 8 борби, 3 асистенции и 1 отнета топка. Дий Бост добави 15 точки и 7 асистенции, а Димитър Димитров ознаменува дебюта си в тазгодишните официални мачове с 14 точки и 5 борби. Официален дебют за мъжкия тим записа и Йордан Минчев.

България завърши с 26 асистенции и само 10 грешки, а португалците имаха с 1 повече - 11, но и по-малко завършващи подавания, приключвайки с 14.

Фабио Лима реализира 16 точки за загубата на Португалия, а Томаш Баросо остана с 14.

БЪЛГАРИЯ - ПОРТУГАЛИЯ 91:65 (28:11, 26:18, 22:19, 15:17)