Ето всички конкурентки на Ивет на 1/2-финалите в Лондон

Ивет Лалова-Колио се класира без особени проблеми за полуфиналите на 200 метра на Световното първенство по лека атлетика в Лондон, които ще се проведат на 10 август от 23:05 часа българско време.

След провеждането на седемте серии станаха ясни 24-те полуфиналистки, като за тази фаза се класираха първите три от всяка серия, плюс трите най-добри губещи времена.

Защитаващата титлата си Дафне Схипърс спечели своята първа серия и даде най-силен резултат от всички с 22.63 секунди, като така направи и сериозна заявка за световната титла. Особено при положение че шампионката на 100 метра Тори Боуи от САЩ не се яви в сериите на по-дългата дисциплина, заради контузия, получена при „гмуркането“ на финалната права за златния медал и последвалото падане. Около 40 минути след края на сериите Американската федерация оповести официално, че Боуи все още има шансове да се включи в щафетата 4 по 100 метра - сериите в тази дисциплина при дамите ще се проведат на 12 август от 13:20 часа българско време, а финалът е от 23:30 същия ден.

В първата серия Тиня Гейтър от Бахамите остана втора с 22.98 секунди, а Мария Белимпасаки с 22.16 зае последното сигурно място, даващо право на участие в полуфиналите.

Във втората серия най-бърза бе американката Кимбърли Дънкан с 22.74 секунди, следвана от Муджинга Камбунджи от Швейцария с 22.86 и Витория Кристина Роса с 23.26 секунди.

Очаквано четвърта серия бе спечелена от състезателката на Бахамите Шона Милър, която регистрира време 22.69 секунди и отвя конкуренцията на Симон Фейси от Ямайка – 22.98 и Едидионг Офониме Одионг от Бахрейн с 23.24 секунди.

Въпреки че бе измъчвана от контузии в последно време, Дина Ашър-Смит донесе радост на домашните си фенове на Олимпийския стадион с победа в своята пета серия, и то с лично постижение за сезона от 22.73 при най-добра стартова реакция от 0.142. Кристал Еманюел остана втора с 22.87, а трета се нареди Естел Рафай от Франция с 23.72 секунди.

Една от двете изненади в сериите се случи именно в тази компания, като става въпрос за неявяването на представителката на Тринидад и Тобаго Мишел-Лий Ахайе, която бе шеста на финала на 100 метра в Лондон 2017 и също шеста на Олимпийските игри в Рио 2016 в дисциплините 100 и 200 метра.

В шеста серия бе ясно, че подчертана фаворитка е сребърната медалистка на 100 метра от Кот д‘Ивоар Мари-Жозе Та Лу, която спечели повече от убедително с 22.70 секунди, а на второ място швейцарката Сара Ачо записа време 23.09, докато Антоник Страхън от Бахамите остана трета с 23.23 секунди.

След неявяването на Боуи последната серия спечели без проблеми германката Ребека Хаазе с 22.99 секунди, а на второ и трето място финишираха Росангела Сантос с 23.34 и Симой Хакет с 23.50.

Ето всички полуфиналистки на 200 метра на Световното първенство по лека атлетика: