Анатомия на шампиона: Антъни Иванов

Анатомия на шампиона: Антъни Иванов

Жужащ рояк деца обсажда новата звезда в българското плуване преди поредната тренировка. Някои от малчуганите настояват за снимка, други просто стискат ръката на своя вдъхновител.

Той се усмихва, но изглежда смутен – очевидно не е свикнал с цялото това внимание. А предвид шеметния му скок в световния елит ще му се наложи да свикне. При това адски бързо.

Доскоро самият Антъни Иванов минаваше за дете-чудо в басейна. Детето обаче порасна – не бавно и полека, а сякаш за минути и часове. И то не само защото на 17 юли навърши 18 години.

Седмица по-късно талантът от Велико Търново сътвори фурор на световното първенство в Будапеща и се класира за финала в коронната си дисциплина – 200 метра бътерфлай. Показателно е, че Антъни е едва третият българин в индивидуалните дисциплини (след Денислав Калчев и Михаил Александров), попаднал сред най-добрите 8 на планетата.

В началото бе футболът

Като малък Антъни мечтае за кариерата на Кристиано Роналдо и започва да тренира футбол в „Етър”. Баща му Антон – бивш национал на 100 и 200 метра бътерфлай – обаче упорито го води и в басейна. Съчетаването на двата спорта продължава докъм 13-ата му година, когато родителите му го убеждават окончателно се насочи към плуването. Миналото лято семейството се мести в Сандански, а талантът започва подготовка при някогашния треньор на своя баща – Николай Вакареев.

2111428471.jpg

Големият пробив идва през 2015 г. – шесто място на световното за юноши в Сингапур. Миналата година е гарнирана със сребро от европейското за юноши и престижно 9-о място на континенталния шампионат за мъже.

След страхотното представяне в Будапеща Иванов насочва подготовката си за следващото изпитание – световното за юноши в САЩ през септември.

4 часа и 12 км в басейна

Три тренировки, минимум 4 часа в басейна и 12-13 километра плуване всеки ден – това е графикът на шампиона, който държи 14 поправки на националните рекорди при мъжете и общо 200 в различните възрасти.

„Ставам в 6 и след час вече съм във водата. Нямам никакво време, защото съм на училище от 9 – обикновено стигам за втория час. След уроците се прибирам да хапна и в 2 следобед отново плувам. После идва ред на сухата тренировка”, задъхано изрежда Антъни.

2111428470.jpg

Бътерфлаят без съмнение е най-красивият, но и най-труден стил в плуването. Той изисква солидна физическа сила, а когато дистанцията е 200 метра, е необходима и подобаваща издръжливост.

„Нямам експлозивност за 50 и 100 метра, работим за темпо и загребвания на 200. Видът на тренировката извън басейна зависи от етапа на подготовка – подскоци, лицеви опори, дърпане на ластици, надигания с колани… Треньорът преценява върху какво да наблегнем в конкретния ден.”

Гориво в двигателя

По време на най-интензивната тренировъчна програма през зимата Антъни трябва да поглъща средно по 6000 калории дневно - около два пъти повече от обикновения човек. Процентът на телесните му мазнини е в порядъка на 6% срещу 18-24% при повечето от нас.

Закуската на плувеца включва мюсли с прясно или кисело мляко, понякога с мед. Обядът е от супа и готвено ястие - солидна порция мусака или пилешко със зеленчуци. Вечерята е риба или паста. Междинните хранения също са богати на протеини и въглехидрати.

2111428473.jpg

„Газираните напитки са строго забранени, но така или иначе никога не съм ги харесвал. Пицата също не ме липсва, макар че понякога си позволявам. Най-големият ми проблем е със сладкото, което много обичам, а трябва да ограничавам. С времето се свиква, разбира се. Десертите ми се състоят от плодове, през лятото наблягам на динята и пъпеша”, споделя Иванов.

При ръст от 180 сантиметра оптималното състезателно тегло на Антъни е 74 килограма. „В моята дисциплина няма по-тежък плувец от 80 кг. В спринтовете има и тежки момчета, но те са много здрави. За всеки е различно, зависи от структурата”.

Бански за 250 евро

Подобно на някои от най-великите съвременни плувци, Антъни използва високотехнологични бански костюми с марка Arena  - компания, която е и спонсор на българската федерация. Носи модела Carbon Air, чийто дизайн е проектиран с цел стабилизиране на корема и горната част на краката. Костюмът съдържа и специална въглеродна клетка с уникални влакна, които засилват компресията на мускулите.

2111428476.jpg

Всички тези научно разработени подобрения позволяват на плувците да се плъзгат гладко във водата, а разликата в постиженията може да достигне до няколко решаващи стотни.

Цената на такъв бански е около 250 евро. За капак един чифт се амортизира само след две или три плувания. „Моят модел не стяга, предпазва от схващане на краката и е идеален за 200 метра. Материята е интересна и водата сякаш минава през нея. След няколко състезания обаче банският губи качествата си и става само за тренировка - за сериозни стартове е необходим чисто нов”, разяснява талантът.

Епилацията като неизбежност

Защо плувците епилират гладко цялото си тяло преди състезание? Ако смятате, че е просто от суета, ще сгрешите. Разбира се, перфектната визия е важна за хора, чийто снимки по оскъден бански красят първите страници на издание с многомилионен тираж.

2111428474.jpg

Теорията обаче е, че острието на бръснача премахва мъртвите кожни клетки от повърхността и следователно произвеждат нов слой свръхчувствителни клетки, които намаляват съпротивлението и позволяват по-бързо движение във водата.

Бейби Фелпс?

„Майкъл е свръхчовек. Той ме запали по плуването. Винаги е бил делфинист и затова се насочих към тази дисциплина”, разкрива Антъни.

2111428472.jpg

Макар че е на път да се утвърди като най-разпознаваемото лице на родното плуване и че прякорът Бейби Фелпс вече си пробива път в социалните мрежи, Иванов все още е на светлинни години от ненадминатия американец. Разбира се, не само като постижения, но и като маркетингов потенциал. Той все още разчита на финансовата подкрепа на родителите си и федерацията и очаква интерес от страна на спонсорите.  

Звездата на Великобритания Адам Пийти например печели по около 1,5 милиона евро годишно само от рекламни договори, а приходите му са обезпечени чак до 2020 г. 

Ритуалът на Антъни

За разлика от повечето си съперници, които излизат за старт със слушалки на ушите, Антъни не слуша музика преди състезание. Той обаче има собствен ритуал - качва се на блокчето с левия крак, а след това кръстосва три пъти ръцете.

„Преди това просто загрявам и чакам да ни изкарат. Седим в една стая, като осемте стола са подредени по реда на коридорите. След това ни извеждат през тунела - прожектират националния флаг, пускат дим и така нататък”, разказва Иванов.

Съперниците му в решителното плуване на световното са изненадани, но не и шокирани от присъствието му. „Всички ме познават, следят ме и знаят, че се задавам след тях. В Будапеща разговарях с Ласло Чех (б.р. - четирикратен олимпийски шампион) и с Чад Льо Кло (олимпийски и световен шампион). След финала ме поздравиха, между нас има голямо уважение.”

Пътят към Америка

„Принстън” и „Харвард” - част от Брашляновата лига - и още куп елитни университети в САЩ водят свирепа битка за 18-годишния възпитаник на американския колеж във Велико Търново. Самият той е твърдо решен да продължи развитието си в Страната на неограничените възможности и успоредно с плуването да следва спортен мениджмънт.

Така, по ирония на съдбата, скоро ще се озове при човека, на когото е кръстен. А въпросната личност не е никак случайна - гради кариера в Холивуд и се казва... Антъни Хопкинс. Другата обсъждана алтернатива в родилния дом е била Антонио Бандерас.

Проект 1:54

В сериите на световното Иванов подобри собствения си национален рекорд - 1:55,55 минути. Целта му за следващата година е да слезе под 1:55,00. За сравнение - най-доброто постижение в дисциплината се държи от Майкъл Фелпс (1:51;51).

„Надявам се да взема медал от европейското първенство за мъже в Шотландия през август. Дано догодина надградя резултатите си. Мечтая за олимпийска и световна титла. Интересът към мен малко ме плаши, но се надявам така медиите да обърнат повече внимание на плуването и да дадат мотивация на талантливите деца у нас, които имат огромен потенциал. Това е чудесен спорт, който развива цялото тяло.”

2111428475.jpg

Как се чувства Антъни Иванов, щом скочи в басейна? „Като у дома си”. А какво си мисли веднага след финала на напрегнато състезание? „Йес, най-накрая дисциплината приключи”.

Да, световното първенство по плуване в Будапеща приключи и излъчи нов любимец на нацията. Едно момче, кръстено на холивудска знаменитост и орисано за титли и рекорди.

btvnovinite.bg

Последвайте каналите ни в:

Още от Водни спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти