България с втора победа в предварителните квалификации за Мондиал 2019

Мъжкият национален отбор на България по баскетбол записа втора поредна победа в предварителните квалификации за Мондиал 2019 в Китай, след като тази вечер „трикольорите“ се наложиха при домакинството си на Беларус със 78:68 (22:14; 13:15; 22:18; 21:21) в мач, който се игра в зала „Арена Ботевград“.

Павел Маринов беше най-резултатен за родните национали – 22 точки, Александър Везенков записа нов „дабъл-дабъл“ - 15 точки и 15 борби, а Александър Янев добави 11 точки.

За гостите от Беларус най-резултатен беше Витали Лютич – 19 точки.

Първата спорна топка бе спечелена от България, но в последвалата атака Бост изпусна от тройката. Все пак, първите точки в мача бяха на сметката на родните национали, след като беларусите сбъркаха на два пъти, а Чавдар Костов се въползва за 2:0. В следващите минути и двата отбора допуснаха много грешки, но първи от дупката излязоха българите, които благодарение на Везенков, Павел Маринов и Костов излязоха напред със седем точки – 11:4 малко преди средата на частта. Последва прекъсване за Беларус, което даде резултат и гостите намалиха пасива си до четири точки – 9:13, но до края на периода момчетата на Любо Минчев отново вдигнаха оборотите и разликата скочи до осем точки в полза на България - 22:14.

Вторите десет минути не започнаха особено добре за българите, които взеха поредица от грешни решения в защита и нападение, а това бе моментално наказано и след серия от 7:0, госите стопиха изоставането си до само една точка – 21:22. Това не се хареса на Минчев, който взе прекъсване, а веднага след подновяването на играта възпитаниците му коригираха представянето си и 4:13 минути преди края на първото полувреме преднината ни отново бе девет точки – 30:21. В оставащото време играта на родните национали отново не спореше особено, но въпреки това, този път успяхме да запазим по-голямата част от аванса си и на почивката „трикольорите“ водеха с 35:29.

Родните национали започнаха отлично второто полувреме и след седем безответни точки разликата в полза на България стана двуцифрена за първи път от началото на двубоя – 42:29. За съжаление, веднаха след това дойде поредно отпускане в редиците на домакините и това позволи на Беларус отново да помисли за обрат – 42:46, но в оставащите малко повече три минути до края на частта, българите вдигнаха оборотите за 57:47 преди старта на последната част.

П.Маринов и Бост вдигнаха настроението на всички в зала „Арена Ботевград“ с няколко отлични отигравания, с които възстановиха комфортния аванс на България – 65:49. Щабът на гостите взе прекъсване в опит да се завърне интригата в мача, но този път и това не помогна на Беларус. Гостите заложиха на изключително агресивна игра, но този път, българите не се пречупиха и демонстрираха много добра тактическа дисциплина, която им подсигури и успеха в днешния двубой – 78:68.

България – Беларус 78:68 (22:14; 13:15; 22:18; 21:21)

България: Бост, Костов, П.Маринов, Везенков, Вангелов (Хаджирусев, Стоянов, Симеонов, Ваклинов, Янев, Ст.Маринов, М.Маринов)

Беларус: Вабишевич, Лютич, Кудрауцау, Парахуски, Мешараку (Корж, Ситник, Татур, Палиашчук, Семанюк, Беланку, Аусепиан)