Маркес с големи шансове да увеличи преднината си в MotoGP този уикенд

Четвърти различен лидер в MotoGP от началото на сезона и може би пет състезатели с живи шансове за световната титла – втората половина от календара се очаква да бъде дори в пъти по-вълнуваща от първата.

Марк Маркес с Honda оглави класирането в шампионата точно преди лятната пауза с победата си в Германия, а Маверик Винялес с Yamaha остана на втората с изоставане от пет точки. А всъщност от началото на сезона най-голямото падане на Винялес в генералното класиране е едва до втората позиция.

На третото място в общата подредба се намира Андреа Довициозо след две поредни победи, които за кратко го качиха и на върха. Със 123 точки италианецът е с най-големия актив за пилот на Ducati след ерата на Кейси Стоунър.

Валентино Роси ще стартира тази неделя за рекордния 22-ри път на чешката писта "Бърно" – едва втората писта в настоящия календар на шампионата, на която Доктора е стартирал всяка една година от началото на кариерата си в MotoGP.

Двамата сателитни пилоти на Yamaha Йонас Фолгер и Йоан Зарко впечатлиха фенове и конкуренцията с блестящо представяне след първите девет кръга. И двамата новаци в MotoGP този сезон се качиха на подиума, а Зарко неведнъж влезе в пряка борба с Валентино Роси. С подиума на Фолгер в Германия пък всички четирима пилоти на конструктора се качиха на почетната стълба през 2017-а.

Въпреки че Дани Педроса е малко по-назад в точките от челото, той със сигурност все още може да се бори за титла, а един подиум този уикенд ще му бъде достатъчен да влезе в клуба на пилотите със 150 или повече подиума в кариерата – постижение, присъщо само на Джакомо Агостини (159) и Валентино Роси (225).

В новата ера на MotoGP Honda е най-успешният конструктор в Чехия със седем победи, включително и миналогодишната на Кал Кръчлоу. За последните шест години Yamaha имат само един успех на сметката на Хорхе Лоренсо от 2015-а, но Валентино Роси остава най-успешният действащ пилот на "Бърно".